زنبورهای عسل در حال جمع‌آوری گرده و شهد اکالیپتوس- خواص عسل اکالیپتوس- عطارخان

خواص عسل اکالیپتوس (2021)

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

افراد بطور معمول خواص عسل را می‌دانند. اما خواص عسل اکالیپتوس شامل مواردی ویژه است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

عسل اکالیپتوس از فعالیت زنبورهای عسل در جمع‌آوری شهد و گرده شکوفه‌های درختان اکالیپتوس تولید می‌گردد.

درخت اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس که به درخت تب، درخت صمغ آبی یا درخت پوست رشته‌ای نیز معروف است، دارای نام گیاه شناسی Eucalyptus Globulus است. این درخت بومی استرالیا است اما چند قرن پیش به سایر نقاط جهان از جمله هند، اروپا و آفریقای جنوبی معرفی شد. یک تصور غلط رایج این است که همه گیاهان اکالیپتوس بومی استرالیا هستند، در حالی که بیش از 15 گونه اکالیپتوس در خارج از استرالیا یافت می‌شوند- 9 گونه از آن‌ها در استرالیا رشد نمی کنند.

درخت اکالیپتوس- خواص عسل اکالیپتوس- عطارخان
درخت و شکوفه‌های اکالیپتوس

منشاء عسل اکالیپتوس

به منظور تولید عسل اکالیپتوس، زنبورهای عسل به طور عمده شکوفه‌های درخت اکالیپتوس را گرده افشانی می‌کنند. علاوه بر جمع‌آوری شهد درون شکوفه، زنبورهای عسل از شیره پوست درختان اکالیپتوس نیز استفاده می‌کنند. در تولید عسل اکالیپتوس، نسبت دقیق شهد درون شکوفه به شیره پوست درخت متفاوت است. اما شهد درون شکوفه همیشه منبع غالب در عسل اکالیپتوس خواهد بود؛ زیرا حجم آن نسبت به شیره پوست درخت بیشتر است.

خواص عسل اکالیپتوس برای سلامتی چیست؟

عسل اکالیپتوس خام که از کندوهای وحشی در مجاورت درختان اکالیپتوس ارگانیک جمع‌آوری می‌شود.  این عسل به دلیل خواص دارویی ویژه مورد ستایش قرار گرفته و از سال‌های بسیار دور مورد استفاده قرار گرفته است.

به طور خاص، عسل اکالیپتوس دارای خواص ویژه زیر می‌باشد:

 1. ضد میکروب و ضد ویروس
 2. بهبود تنفس: خلط آور، سرکوب کننده سرفه و ضداحتقان (گرفتگی) بینی
 3. تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

عسل اکالیپتوس به عنوان یک ماده ضد میکروبی و ضد ویروسی

بیشتر انواع عسل و بطور ویژه عسل اکالیپتوس، به دلیل (1) تولید آنزیمی پراکسید هیدروژن و همچنین (2) اسیدیته بالا در سطح شیمیایی، خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی دارند. وجود پراکسید هیدروژن و اسیدیته شدید به اندازه‌ای است که طیف وسیعی از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برند.

عسل اکالیپتوس و روغن اکالیپتوس به عنوان بهبود دهندگان تنفس: اکسپکتورانت، مهار کننده سرفه و ضداحتقان بینی

فراتر از مزایای استاندارد سلامتی که توسط همه عسل‌های خام ارائه می‌شود، عسل اکالیپتوس تنها نوع غنی از اکالیپتول استترکیبی که رایحه منحصر به فرد اکثر روغن‌ها، ژله‌ها و عسل‌های پایه اکالیپتوس را تشکیل می‌دهد.

اوکالیپتول خاصیتی شبیه به منتول دارد و به عنوان یک ضد التهاب قدرتمند برای درمان سرفه، سرماخوردگی و عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی، موثرتر از سایر انواع عسل عمل می کند. اوکالیپتول در بعضی موارد حتی موثرتر از شربت ضد سرفه می‌باشد. این ماده همچنین یک ضد احتقان قوی است.

زنبورهای عسل در حال تولید عسل در کندو- خواص عسل اکالیپتوس- عطارخان

عسل اکالیپتوس به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

عسل اکالیپتوس نسبت به سایر انواع عسل، دارای مقادیر بیشتری از ویتامین C پشتیبان سیستم ایمنی بدن می‌باشد. این عسل حتی بیش از عسل مانوکا حاوی دوزهای ویتامین B9 (معروف به اسید فولیک) است. بطور ویژه، وجود این ویتامین‌ها، عسل اکالیپتوس را به عنوان یک درمان برای مقابله با سرماخوردگی و گلودرد معرفی می‌کند.

شاید دانستن خواص عسل مانوکا نیز برای شما جذاب باشد.

عسل اکالیپتوس در مقابل سایر عسل‌ها

از جمله قابل توجه‌ترین مزایای گرده گل اکالیپتوس برای سلامتی، تأثیر آن در جلوگیری از سرفه و کاهش علائم تنفسی است. همچنین تصور می‌شود که برای بهبود عفونت‌های دستگاه ادراری نیز مؤثر می‌باشد. گرده گل اکالیپتوس جمع‌آوری شده توسط زنبور می‌تواند به صورت موضعی به عنوان ضدعفونی کننده و برای درمان و پیشگیری از آکنه و شوره سر استفاده شود. این ماده، سیستم ایمنی بدن را تقویت و همچنین برای درمان دردهای روماتیسمی، التهاب عصب، سفتی عضلات و میگرِن مؤثر است.

سایر مزایای عسل اکالیپتوس

از عسل اکالیپتوس به صورت موضعی برای درمان و التیام زخم‌ها، سوختگی‌ها، بریدگی‌ها و خراش‌ها استفاده می‌شود. همچنین اثبات شده است که در گزش و نیش حشرات مؤثر است. برای تسکین روماتیسم، کمر، رگ به رگ شدن، فیبروز و درد عصبی نیز می‌تواند مؤثر واقع شود. اعتقاد بر این است که این عسل در مبارزه با بی خوابی موثر است. برخی شواهد نشان می دهد این ماده می‌تواند آب مروارید را درمان کند؛ اما هنوز هیچ مطالعه‌ای شواهدی برای حمایت از این ادعاها ارائه نکرده است.

جمع‌بندی فواید عسل اکالیپتوس

شرحخواص
به دلیل خاصیت ضدباکتری و ضدالتهابی طبیعیعلائم سرماخوردگی و آنفولانزا را برطرف می‌کند.
به درمان‌های تنفسی و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند. فعالیت سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.تنظیم سیستم ایمنی
رشد باکتری‌ها را مهار می‌کند (استافیلوکوکوس اورئوس، اشریشیا کلی).عفونت‌های دستگاه ادراری را برطرف می‌کند.
اثرات ملایم که به طور قابل توجهی بین دسته‌ها متفاوت است.التهاب را کاهش می‌دهد.
حاوی پلی فنول و فلاونوئید است.فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی
حاوی تریستین است.فعالیت ضدسرطان
یبوست و ورم معده را برطرف می‌کند.اختلالات گوارشی را درمان می‌کند.

عسل اکالیپتوس خام چه طعمی دارد؟ آیا عسل اکالیپتوس مانند عسل مانوکا کمی تلخ است؟

رنگ کهربایی تیره عسل اکالیپتوس با عطر و طعم قوی آن مطابقت دارد. عسل اکالیپتوس که فاقد تلخی بسیاری از عسل‌های دارویی دیگر (مانند عسل مانوکا) است، عطر و طعم دلپذیری از کارامل تارت و نعناع خنک را ارائه می‌دهد.

منابع:

https://nuraxilife.com/blogs/news/what-is-eucalyptus-honey-how-is-eucalyptus-honey-made https://www.researchgate.net/publication/264897543_A_Comparative_Study_of_Antibacterial_and_Antioxidant_Activities_of_Wild_Honey_Sunflower_and_Eucalyptus_and_Commercial_Honey https://beeswiki.com/eucalyptus-honey/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074916/ https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-honey#section3 https://www.medicalnewstoday.com/articles/264667#benefits https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2013.790050 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814620307329
4.7/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

محبوب‌ترین مطالب

2 پاسخ

 1. چه باحال مگه عسل اکالیپتوس هم داریم؟! چه خواصی هم داره.
  میتونم برای درمان زخم هم از این عسل استفاده کنم؟

  1. بله داریم.
   برای زخم هم می‌تونید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *