word-image

زنبورهای نر: پسران بد در کندو!

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

در میان هزاران زنبور عسل در کلنی، بیشتر آنها ماده هستند. اما در ماه های گرم، احتمالاً چند صد زنبور نر را نیز خواهید یافت. زنبور نر نر است! اگرچه آنها هیچ کار مرتبط با زندگی روزمره کلنی را انجام نمی دهند، اما نقش مهمی در آن دارند. آنها مسئول جفت گیری ملکه های باکره هستند. اگر هیچ نر در دسترس نباشد، ملکه های جدید تولید و جفت نمی شوند، کلنی از بین می رود. بعضی اوقات زنبورداران جدید بر این باورند که داشتن آنها در کندو چیز بدی است. این کاملاً نادرست است زیرا برای کلنی متعادل و تغذیه شده خوب، با زنبورهای نر ملکه ساز نشانه سلامتی است.

کاری که زنبورهای نر در کندو انجام می دهند

زنبور نر در داخل کندوی زنبور عسل کار چندانی نمی کند. او اساساً استراحت می کند و در حال گذراندن است – منتظر یک بعد از ظهر گرم است تا به دنبال ملکه ها پرواز کند. او ممکن است به خودش کمک کند تا عسل سلول باز را بچشد یا منتظر بماند تا یکی از زنبورهای خانه آن را برایش بیاورد. (می توانم در این باره چیزی بگویم اما نمی گویم!!!) برخلاف زنبورهای کارگر، زنبورهای نر هیچ کار کندویی انجام نمی دهند . آنها برای گرده یا شهد نمی خورند. آنها در داخل کلنی هیچ شغلی مانند پرورش جوان، مراقبت از ملکه یا کمک به تولید عسل انجام نمی دهند.

زنبورهای نر اغلب قابل جایگزینی هستند

حتی دیگر اعضای کلنی زنبورهای عسل به زنبورهای نر هزینه می کنند. آنها اغلب در لبه لانه پرورش می یابند. این نرها از تخمهایی که با منی بارور نشده اند، رشد می کنند. چقدر شگفت انگیز است؟ ملکه زنبور می تواند تخمهای لقاح نیافته که به زنبورهای بالغ تبدیل می شوند، بگذارد. این را پارتنوژنز می نامند. از آنجا که آنها هیچ ماده ژنتیکی از پدر دریافت نمی کنند، زنبورهای نر هاپلوئید هستند. آنها مانند خواهران دیپلوئید خود به جای 32 کروموزوم 16 کروموزوم دارند.اگر درجه حرارت بیش از حد پایین بیاید و خوشه زنبورها منقبض شود، ممکن است نوزادان در لبه بیرونی سرد شوند. چرا این نگرش متزلزل نسبت به تنها زنبورهای نر در کندو است؟ به این دلیل است که اگر گم شوند به راحتی جایگزین می شوند. به راحتی می توان تعداد بیشتری از آنها را در صورت نیاز تهیه کرد.

زنبور عسل نر چه شکلی است؟

ما به ندرت زنبورهای نر را در مزرعه می بینیم اما زنبورداران اغلب می توانند آنها را در بازرسی از کندو ببینند .اغلب یک زنبور نر توسط زنبورداران تازه کار با ملکه اشتباه گرفته می شود. این به این دلیل است که اکثر مردم می دانند ملکه زنبور عسل یک زنبور بزرگتر است. زنبورهای نر به طور قابل توجهی بزرگتر از کارگران زن هستند. با این حال، آنها فاقد شکم نوک تیز ملکه هستند. هنگامی که به دنبال آنها هستید، یک زنبور عسل با بدن ضخیم تر و قسمت پشتی فازی گرد را جستجو کنید.

زنبور نر- عطارخان

یکی از قابل توجه ترین ویژگی های یک زنبور نر چشمان بزرگی است که قسمت بالای سر را می پوشاند. آنها برای مراقبت از ملکه زنبورها در زمان جفت گیری به بینایی فوق العاده ای نیاز دارند .

آیا زنبورهای نر می توانند نیش بزنند؟

زنبور عسل نر نمی تواند نیش بزند. از آنجا که آنها هیچ نقشی به عنوان محافظ کلنی ندارند، نیازی به نیش زدن ندارند.

این زنبور عسل نر، مانند خواهران زنبور عسل خود، دارای زنبور عسل یا سبد گرده نیست و فقط برای جفت گیری طراحی شده است.

آیا زنبورهای نر در تمام طول سال در کلنی یافت می شوند؟

اکثر کلنی ها در طول سال زنبورهای نر ندارند. هنگامی که یک کلنی زنبور عسل می خواهد نرهای باروری پرورش دهد، از ملکه خواسته می شود که تخم های بدون لقاح بیاورد.

وقتی در اوایل بهار بچه های نر می بینیم، می دانیم که زمان ازدحام زنبورها در راه است. الگوهای خوب پرورش زنبور نر در واقع نشانه خوبی است. این نشان می دهد که کلنی زنبور عسل شما به اندازه کافی قوی است تا به سمت ازدحام حرکت کند.

لارو زنبور نر در کندو

زنبورهای نر از همان ابتدا مسیر متفاوتی نسبت به خواهران زنبور عسل کار خود را طی می کنند. از آنجا که آنها تبدیل به یک زنبور عسل بزرگتر می شوند، به یک سلول بزرگتر نیاز دارند. این به آنها فضای بیشتری برای رشد در اندازه کامل می دهد.

منبع:

https://carolinahoneybees.com/the-drone-bee/

به این نوشته امتیاز دهید
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

محبوب‌ترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *