9 حقیقت جالب و باورنکردنی درباره زنبورها که (احتمالاً) نمی دانستید!

زنبورها به دلیل خستگی ناپذیر بودن و رفتار خاص خود، انسان را همیشه مجذوب خود کرده اند. مطالعه این موجود یکی از مهمترین مطالعات موردی در قلمرو حیوانات است.

زنبورداران که در سراسر جهان به ازای دریافت بخشی از محصول گرانبهای زنبورها، از سلامت آن ها و کندوهایشان مراقبت می کنند، به خوبی اسرار این حیوانات کوچک اما خارق العاده را می دانند.

در اینجا یک سری حقایق جالب در مورد زنبور عسل را با شما در میان می گذاریم که احتمالاً نمی دانید. با دانستن این موارد، در هنگام خرید عسل طبیعی، شوق بیشتری خواهید داشت!

1. دویدن در میان دسته ای از زنبورها لزوما خطرناک نیست

زنبورهای عسل حیواناتی بی ضرر هستند و برخلاف زنبورهای بدون عسل و نیش دار (wasps)، غیر تهاجمی هستند. آنها فقط در صورت احساس خطر واقعی نیش می زنند، به خصوص اگر حس کنند که خطر متوجه کندو است.

هنگامی که زنبورها شهدها و گرده ها را جمع آوری کرده و بطور دسته جمعی در حال بازگشت به کندو هستند، مطیع تر هستند؛ زیرا کیسه های خود را از مواد غذایی پر کرده اند و بنابراین، چون نمی توانند شکم خود را خم کنند، امکان نیش زدن برای آنها وجود ندارد.

با این حال، برعکس، اگر با گروهی روبرو شدید که به مراقبت از کندو می پردازند، باید بسیار مراقب باشید. در واقع، دقیقاً مطابق با کندوها است که زنبورها رفتارهای تهاجمی‌تری از خود نشان می‌دهند: زنبورها در ورودی گشت می‌زنند تا خطرات را دفع کنند و از کندو و بطور خاص ملکه دفاع کنند.

هرگز سعی نکنید کندوهای عسل را به تنهایی جدا کنید، بلکه با یک زنبوردار محلی تماس بگیرید که خوشحال می شود به شما کمک کند!

2. زنبورها ایده مومیایی کردن را به مصریان باستان یاد دادند

زنبورها که نماد همت، شجاعت و نبوغ بودند، با رفتار خود الهام بخش بسیاری از مردمان باستانی شدند. از جمله مصریانی که به آنها احترام می گذاشتند و درس های زیادی از سازمان اجتماعی آن ها یاد گرفتند. بطور ویژه، این زنبورها بودند که تکنیک های مومیایی را به مصریان الهام دادند. مصریان با تقلید از زنبورها با بره  موم اجساد فراعنه را مومیایی می کردند.- عطارخان

در واقع باید دانست که هر بار که حیوان کوچکی مانند موش یا حشره وارد کندو می شود، توسط زنبورهایی که نمی توانند آن را به بیرون حمل کنند با نیش کشته می شود. سپس با بره موم پوشانده شده تا از فساد و تجزیه آن جلوگیری گردد.

بره موم که یک آنتی بیوتیک قوی است، بدن حیوان را حفظ کرده و در عمل آن را به مومیایی تبدیل می کند. این پدیده از زمان مصریان باستان مشاهده شده بود که ایده تبدیل فراعنه خود را به مومیایی کپی کردند و از بره موم به عنوان ماده ای برای پوشاندن مومیایی های خود استفاده کردند.

مصریان از زنبورها برای مومیایی نمودن اجساد فراعنه الهام گرفتند.

3. زنبورها در صورت لزوم، قادر به “دزدی” هستند!

چه کسی فکرش را می‌کرد که زنبورهای سخت‌کوش و کوشا، در صورت نیاز، بتوانند دزدی کنند؟ خوب، باید بدانید که وقتی منابع کمیاب است، زنبورها وارد ضعیف ترین کندوها می شوند تا عسل را بدزدند!

4. زنبورها هرگز (یا تقریباً) نمی خوابند!

چندین مطالعه نشان می دهد که زنبورها برای مدت کوتاهی به جای خواب (تا 30 ثانیه) بدون اینکه اصلاً به خواب بروند استراحت می کنند. آنها در عمل آرام می شوند و به نوعی خلسه می افتند: با بالا رفتن سن این خواب های خرد افزایش یافته و منظم تر می شوند.

زنبور در حال جمع آوری گرده و شهد- عطارخان

حتی در شب نیز زنبورها کارهای مختلفی انجام می‌دهند: کنیزان از ملکه مراقبت می‌کنند و مدام به او غذا می‌دهند، زیرا تخم‌گذاری هرگز متوقف نمی‌شود تا ملکه به راحتی می‌تواند در بیست و چهار ساعت دو هزار تخم بگذارد!

5. ملکه زنبور عسل تنها یک بار در طول زندگی جفت گیری می کند

زنبور ملکه یک بار در زندگی خود جفت گیری می کند و در طول پرواز عروسی خود با حدود 12 زنبور نر خوش شانس جفت گیری می کند.

6. دور دنیا می گردند!

احتمالاً هرگز انتظار ندارید که برای تولید 1 کیلوگرم عسل، زنبورها باید حدود 144000 کیلومتر، معادل سه و نیم دور دنیا پرواز کنند!

7. زنبورها هندسه می دانند!

زنبورها علاوه بر اینکه کارگران خستگی ناپذیری هستند، ماشین حساب های خوبی نیز هستند. سعی کنید با دقت مشاهده کنید که آنها با چه دقتی سلول های شش ضلعی کامل را که کندو را تشکیل می دهند ایجاد می کنند. انتخاب هندسی آن ها تصادفی نیست: شکل شش ضلعی در واقع به آن ها اجازه می دهد تا بیشترین تعداد سلول را در کمترین فضای موجود بسازند.

استفاده از طرح هندسی 6 ضلعی بی حکمت نیست!- عطارخان

هر سلول با 6 سلول دیگر مطابقت دارد و به کل ساختار استحکام می بخشد و از تبادل حرارت تولید شده توسط لاروها حمایت می کند و در عین حال دمای ثابتی را در منطقه تولید مثل حفظ می کند.

زنبورها هندسه می دانند

8. بره موم به چه معناست؟

نام بره موم (Propolis) از واژه یونانی «προπολις» گرفته شده است که به معنای «پیش» و «پولیس» است و به معنای واقعی کلمه «در مقابل شهر» است. در معنای مجازی، آشکارا معنای «مدافع شهر» را به خود می گیرد. جای تعجب نیست که در واقع زنبورها معمولاً از این ماده برای کاهش ورودی کندو و در نتیجه محافظت از آن در برابر خطرات خارجی استفاده می کنند.

9. زبان مخفی زنبورها، رقص زنبور (the bee dance)

زنبورها توانایی ارتباطی فوق العاده و بسیار پیچیده ای دارند! در واقع، برای تبادل اطلاعات ارزشمند، یک سری حرکات را انجام می دهند که به رقص زنبور (the bee dance) نیز معروف است.

یک زنبور در زمان بازگشت از مراتع و دشت ها، برای برقراری ارتباط با دیگران و فهماندن اینکه منبع شهد در این نزدیکی است، یک رقص دایره ای اجرا می کند، در حالی که اگر منبع دورتر باشد، رقص از شکل “هشت انگلیسی” پیروی می کند.

بعلاوه، اگر از دایره به سمت بالا حرکت کند، به این معناست که منبع جدید در جهت خورشید است. اگر برعکس به سمت پایین برید، به این معنی است که شما باید در جهت مخالف بروید. در نهایت، اگر زنبور رقصنده دایره ای را که یک زاویه تشکیل می دهد، قطع کند، بقیه می فهمند که بسته به زاویه ای که نسبت به یک خط عمودی خیالی ایجاد می کند، باید نسبت به خورشید به سمت راست یا چپ پرواز کنند. فوق العاده و فوق العاده موثر (ویدیو زیر را تماشا کنید!)

منبع:

https://allevamentiapistici.it/blogs/blog/10-incredibili-curiosita-sulle-api-che-non-conoscevi

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *