از بین رفتن کلنی‌های زنبور عسل در سراسر ایالات متحده و راه حل BeeHero

حسگرهای کوچک به زنبورداران اجازه می‌دهند از وجود مشکل در کندو مطلع شوند تا قبل از اینکه دیر شود اقدام کنند؛ زیرا اختلال فروپاشی کلنی، زنبورستان های سراسر ایالات متحده را ویران کرده است.

به دلیل اثرات مخرب ترکیب بحران آب و هوایی در سراسر جهان، زنبورها به یکی از آسیب دیده ترین حشرات تبدیل شده اند. بین اکتبر 2018 و آوریل 2019، 40 درصد از کلنی های زنبور عسل ایالات متحده مُردند که بالاترین تلفات زمستانی در بیش از یک دهه گذشته است که این موضوع می‌تواند بطور مستقیم بر قیمت و خرید عسل تاثیر گذار باشد.

زنبورها به عنوان گرده افشان های اولیه جهان، نقش مهمی در زنجیره تامین غذای جهانی ایفا می کنند و از دست دادن آنها می تواند باعث فروپاشی ویرانگر بسیاری از اکوسیستم های زمین شود.

BeeHero، یک استارت‌آپ مستقر در کالیفرنیا، به دنبال تغییر بازی گرده افشانی با استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های پیشرفته برای کمک به مدیریت و حفاظت از کندوها، از جمله برنامه‌های هوش مصنوعی است که می‌تواند سلامت آینده کلنی‌ها را به تصویر بکشد.

این شرکت از طریق فناوری گرده افشانی دقیق خود، اکنون در کنار زنبورداران در سراسر ایالات متحده برای حفظ سلامت کندوها و در عین حال تلاش برای ترویج زنجیره تامین مواد غذایی پایدارتر کار می کند.

Omer Davidi، مدیرعاملBeehero، زمانی که متوجه شد صنعت زنبورداری به طور فزاینده‌ای صنعتی می‌شود (که تأثیر مخربی بر توانایی زنبورها برای زنده ماندن در محیط‌های فیزیکی مختلف داشت)، شرکتی را تأسیس کرد.

زمانی که [صنعت] بیشتر و بیشتر صنعتی شد، هزاران هکتار از همان محصول را در همان مکان خواهید داشت. Davidi گفت: این امکان برای زنده ماندن حشرات در این محیط وجود ندارد و کشاورزان بیشتر به آوردن کندوهای فیزیکی به مزارع وابسته می شوند.

علاوه بر تغییرات آب و هوایی، عوامل استرس زا مانند کمبود روزافزون منطقه علوفه، زنبورداران را مجبور به انتقال کندوها از مکانی به مکان دیگر کرده است و باعث گسترش بیماری ها و عفونت ها می شود.

Davidi گفت:

“من فکر می کنم وضعیت در ایالات متحده بدترین است زیرا شما مسافت های طولانی دارید و همیشه کندوها را جابجا می کنید. امروزه نگهداری از کندوها بسیار استرس زا می شود زیرا کل زنجیره تامین غذا به آنها بستگی دارد. فکر نمی کنم اختلال فروپاشی کلنی بزرگترین مشکل باشد. من فکر می کنم بزرگترین مشکل این است که این جابجایی و بی نظمی سودآوری زنبورداران را تقریباً صفر می کند. حاشیه سود این صنعت بسیار کم است. اگر نتوان فرآیند زنبورداری را سودآورتر کرد، دیگر زنبورداری برای نگهداری زنبورها نخواهیم داشت. و بدون آنها، ما زنبور نخواهیم داشت.”

در نتیجه، BeeHero با استفاده از ترکیبی از تجزیه و تحلیل داده ها و هوش مصنوعی، کندوهای هوشمند را راه اندازی کرد. این الگوریتم از طریق 9 حسگر مختلف، از جمله GPS، 30 معیار کلونی مجزا را ردیابی می کند و می تواند صدها سناریو مختلف را در هر کندو پیش بینی کند.

معیارها شامل صدا، دما، رطوبت، میدان مغناطیسی و همچنین الگوهایی است که سلامت ملکه، آلودگی کنه ها، شروع بیماری، تعداد قاب بچه ها و دزدی کندو را تشخیص می دهد. Davidi گفت: «با توانایی تشخیص زودهنگام مشکلات و راهنمایی زنبورداران برای رفع آن، تعداد زیادی کلنی را نجات می دهید.

یکی از چالش‌های اولیه این شرکت این بود که بفهمد چگونه می‌تواند به طور مؤثر و سریع با زنبورداران در زمانی که نیاز به اقدام فوری برای رفع مشکلات کندوهایشان داشته باشد، ارتباط برقرار کند. راه حل BeeHero ارسال پیام به زنبورداران از طریق پیامک و ایمیل ساده بود:

ما از اعلان‌های با جذابیت کمتر مانند پیامک و ایمیل استفاده می‌کنیم، کارهایی که استارت‌آپ‌های سیلیکون هرگز نمی‌خواهند انجام دهند، همانطور که معمولاً اعلان‌های خود را در برنامه می‌خواهند. اما اگر این روش‌ها جواب می‌دهند و زنبورداران را برای رفع مشکل به وجود می‌آورد، این چیزی است که ما به آن اهمیت می‌دهیم.

فرآیند بررسی شرکت شامل انتخاب زنبوردارانی است که واقعاً متعهد به رسیدگی به مشکلات کندو هستند و انگیزه دارند تا رویکردی مبتنی بر داده‌ها را برای کسب و کار اتخاذ کنند. دو سال و نیم پس از ورود خود به بازار ایالات متحده، BeeHero اکنون با پنج زن از 20 زنبوردار برتر این کشور و همچنین سایر زنبورداران متوسط ​​کار می کند.

لری جانسون، زنبوردار ساکن آیداهو و صاحب شرکت K&L Honey، در سه سال گذشته با BeeHero کار کرده است. این مرد 52 ساله که 32 سال در صنعت زنبورداری بوده است، برای اولین بار از طریق یک کارگزار گرده افشانی مستقر در کالیفرنیا در سال 2019 به این شرکت معرفی شد. در طول فرآیند آزمایش اولیه بهار گذشته، جانسون از 200 حسگر BeeHero استفاده کرد. امسال، این حسگرها در درون حدود 3000 کلونی او هستند. او می گوید:

“ما در حال دریافت اطلاعاتی هستیم که معمولاً نمی‌توانیم آن‌ها را در اختیار داشته باشیم. من می‌توانم به آن اطلاعات روی یک پلت‌فرم روی تلفنم دسترسی داشته باشم… این اطلاعات به من اطلاعاتی می‌دهد که معمولاً باید کندوها را بیرون بکشم و به طور فیزیکی آنها را بازرسی کنم.”

برخی از صبح ها، جانسون هشداری در مورد نقص کلونی ها دریافت می کرد. سپس برنامه خود را تنظیم می کرد و دقیقاً به کندو می رفت، زنبورها را بررسی می کرد و مطمئن می شد که ملکه ها خوب هستند. از آنجایی که حسگرها می توانند بدون ملکه بودن کندوها را تشخیص دهند، جانسون تعیین می کند که آیا نیاز به حمل ملکه های جدید و ملکه دار کردن کندو دارد یا خیر.

BeeHero جذابیت قابل توجهی در سراسر کشور به دست آورده است. در این ماه، این شرکت 19 میلیون دلار بودجه جدید برای افزایش خدمات انتها به انتها (end-to-end services) برای عملیات های بزرگ تولید مواد غذایی به دست آورد، زیرا به دنبال تبدیل شدن به بزرگترین ارائه دهنده گرده افشانی در کشور است. با این حال، هنوز چالش هایی وجود دارد، از جمله شک و تردید کشاورزان و زنبورداران.

Davidi می گوید:

“هر روز [این زنبورداران] شرکت‌هایی را می‌بینند که قول می‌دهند بازدهی آنها را افزایش دهند و این موضوع گزافه گویی بیش نیست… وقتی ما با آنها ملاقات می‌کنیم و خدمت خود را به آنها نشان می‌دهیم، می خواهیم آنها را متقاعد کنیم که ما فقط صحبت نمی کنیم بلکه در واقع می توانیم ارزش واقعی ارائه دهیم.”

منبع:

https://www.theguardian.com/environment/2021/oct/29/beehero-bee-colonies-collapse-us-high-tech-solution

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *