آیا عسل حاوی فروکتوز است؟

پاسخ کوتاه این است:

بله، عسل حاوی فروکتوز است. فروکتوز یک قند است و همچنین اصلی ترین نوع قند موجود در عسل است.

فروکتوز چیست؟

فروکتوز یک کربوهیدرات با طعم شیرین است. فروکتوز را قند میوه یا لوولوز (levulose) نیز می نامند. این قند از گیاهان گرفته شده است. عسل از شهد ترشح شده توسط گلها و جمع آوری شده توسط زنبورهای عسل تهیه می شود. در کنار گلوکز و گالاکتوز، فروکتوز یک مونوساکارید (قند ساده) است، به این معنی که هضم آن برای بدن آسان است.

میوه ها و عسل حاوی فروکتوز هستند- عطارخان

میوه ها، سبزیجات و عسل منبع اصلی فروکتوز هستند.

محتوای فروکتوز در عسل

به طور متوسط​​، عسل 38 درصد فروکتوز و 31 درصد ساکارز دارد که البته این نسبت از طریق آزمایش عسل در آزمایشگاه های تخصصی مواد غذایی بدست می آید. بقیه ترکیبی از گلوکز و مالتوز است. فروکتوز شیرین تر از ساکارز (شکر) است، اما به اندازه شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام شیرین نیست.

جایگاه فروکتوز

اگرچه فروکتوز یک قند طبیعی است و جزء اصلی قند عسل است. این ماده در بدن تا حدودی متفاوت از سایر قندها مورد استفاده قرار می گیرد، که برخی آن را مزیت می دانند. به عنوان مثال، قند خون را به آسانی مانند سایر قندها افزایش نمی دهد، که برای افراد دیابتی خبر خوبی است. با این حال، به دلیل اینکه فروکتوز (بر خلاف قندهای دیگر) در کبد تجزیه می شود، برخی آن را مضرتر برای سلامتی ما می دانند. چندین مطالعه در چند سال گذشته گزارش داده اند که جایگزینی قند معمولی (که نصف فروکتوز است) با فروکتوز خالص باعث کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود.

بررسی های اخیر نشان داد که مصرف بیش از حد فروکتوز در نوشیدنی های شیرین شده با شکر خطر ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش می دهد (وضعیتی که می تواند منجر به دیابت و بیماری های قلبی شود). جالب است محققان گزارش می دهند که خوردن میوه کامل یا نوشیدن بیش از هشت اونس آب میوه خالص در روز می تواند محافظی در برابر همین سندرم متابولیک باشد.

خواص و ویژگی های فروکتوز

  • هنگام گرم شدن، شیرینی فروکتوز کاهش می یابد.
  • فروکتوز یک رطوبت ساز است – یعنی به کاهش از دست دادن رطوبت کمک می کند. این یکی از خواصی است که باعث محبوبیت عسل در بین محصولات زیبایی و مراقبت از پوست شده است.
  • در آب به راحتی حل می شود.
  • در مغز انسان، فروکتوز به گلوکز تبدیل می شود.
  • فروکتوز گاهی به عنوان نگهدارنده غذا استفاده می شود.
  • در حالی که بیشتر کربوهیدرات ها تقریباً مقدار کالری یکسانی دارند، فروکتوز شیرین تر است، بنابراین تولید کنندگان می توانند از فروکتوز کمتری برای دریافت شیرینی یکسان استفاده کنند.
  • 100 گرم فروکتوز پودری حاوی 368 کالری است.

حساسیت به فروکتوز

در حالی که به نظر می رسد فروکتوز در حد اعتدال برای اکثر مردم خوب است، دو گروه هستند که باید از این شیرین کننده خودداری کنند:

  1. برخی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پس از خوردن غذاهای حاوی فروکتوز (عسل، شربت آگاو (agave) و بسیاری از انواع میوه ها) می توانند اختلالات گوارشی ناخوشایندی داشته باشند.
  2. گروه نادر دیگری از افراد با عدم تحمل ژنتیکی به فروکتوز متولد می شوند. این افراد باید از تمام فروکتوز – از جمله قند موجود در شکر و عسل – به طور کامل اجتناب کنند تا از آسیب کبدی جلوگیری شود.

لازم است این قبیل افراد در هنگام خرید عسل مخصوصا طبیعی دقت ویژه ای نموده و در صورت امکان با پزشک مشورت نمایند.

منابع:

https://www.buzzaboutbees.net/does-honey-contain-fructose.html

https://www.heraldnet.com/life/on-nutrition-fructose-the-simple-sugar-with-a-bad-reputation/

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *