فواید عسل برای گوارش | عطارخان

سیستم گوارشی، یک ساختار بیولوژیکی پیچیده شامل گروهی از اندام ها است که کار آن ها تبدیل غذا به انرژی و سایر مواد مغذی، برای عملکرد مناسب کل بدن می باشد. دستگاه گوارش غذا را از مسیرهای مختلفی جابجا می کند و در این فرآیند غذا را به مولکول ها تجزیه می کند، که به عنوان سوختی برای عملکرد روزانه بدن شما مورد استفاده قرار می گیرد. کبد و لوزالمعده مایعات گوارشی تولید می کنند که به هضم غذا کمک می کند و کیسه صفرا برای ذخیره سازی استفاده می شود. در صورت ایجاد هرگونه اختلال در هر یک از بخش های این سیستم بیولوژیکی، طیف وسیعی از بیماری ها ممکن است رخ دهد. چگونه می توان عملکرد خوب دستگاه گوارش را تضمین کرد؟

از فواید عسل برای هضم غذا استفاده کنید

عسل تامین کننده بسیاری از مواد معدنی، آنزیم ها و اسیدهای آمینه است. مردم خواص عسل را به دلیل فواید ضد باکتریایی و شفابخش آن می دانند و از آن برای درمان شرایط مختلفی مانند – درمان گلو درد، تغذیه و طراوت پوست، تسکین سرفه، کاهش التهاب، حفظ سطح کلسترول استفاده می کنند. در حال حاضر یک مورد دیگر به این لیست متنوع از دلایل خرید عسل اضافه می شود: این که عسل برای هضم غذا بسیار مفید است:

تحقیقات می گوید رفلاکس اسید می تواند به دلیل رادیکال هایی رخ دهد که به سلول های پوشاننده دستگاه گوارش آسیب می رسانند. مصرف عسل می تواند در این مورد نقش ضروری را ایفا کند؛ زیرا با حذف رادیکال های آزاد آسیب را کنترل می کند.

خواص عسل برای گوارش:

  • عسل دارای آنزیم های ویژه ای ( بطور خاص برای تجزیه کربوهیدرات ها و قندها) می باشد که می تواند مانند کاتالیزور در فرآیند گوارش عمل کند.
  • عسل به دلیل هضم سریع و کوتاه (نسبت به سایر قندهای معمولی) در معده و روده، می تواند به درمان اسهال کمک نماید.
  • برخی از باکتری های خوب در عسل، مسئول عملکرد خوب دستگاه گوارش هستند.
  • عسل حاوی ترکیبی به نام متیل گلیوکسال است که خاصیت ضد باکتریایی را برای عسل فراهم می کند. این به درمان عفونت های باکتریایی در معده کمک می کند. باکتری اصلی ایجاد کننده اختلالات گوارشی، هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات نشان داده است که عسل می تواند رشد این باکتری را در معده کنترل کند.
  • عسل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و در آینده از هرگونه بیماری مرتبط با معده جلوگیری می کند.

عسل برای گوارش- عطارخان

روشهای مختلف استفاده از عسل برای کمک به بهبود هضم:

  • روزانه یک یا دو قاشق غذاخوری عسل میل کنید.
  • می توانید هر روز صبح یک قاشق غذاخوری عسل را به یک لیوان آب ولرم بیافزایید و میل کنید.
  • می توانید خمیری از عسل و پودر دارچین تهیه کنید. این خمیر را به جای استفاده از ژله یا مربا روی نان خود بمالید. این نان را هر روز صبحانه بخورید تا نتایج موثری داشته باشید.
  • اگر از طرفداران ماست هستید و ماست را با وعده غذایی خود میل می کنید، 1-2 قاشق عسل به آن اضافه کنید تا با مشکلات برگشت اسید و سوء هاضمه مقابله کند.
  • مخلوط سرکه و عسل برای هضم از سالهای متمادی رایج بوده است. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب و 1 قاشق غذاخوری عسل را به 8 اونس آب اضافه کرده و قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

منبع:

https://www.daburhoney.com/benefits-of-honey/honey-for-health/honey-for-digestion

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *