خواص عسل طبیعی را همین امروز به کار ببندید!

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
خواص عسل طبیعی و خالص

چی؟ زخمم رو با عسل خوب کنم؟ یعنی فقط با ترکیب عسل و ژل رویال احتمال حاملگی 3 برابر بیشتر شده؟ باورم نمیشه! سیمین دوستم گلودردش رو فقط با خوردن عسل خوب کرد! مگه خواص عسل چیه که ابن همه اتفاق خوب رو میتونه رقم بزنه؟

شاید این دیالوگ ها براتون آشنا باشند. و احتمالا خیلی موارد مشابه براتون پیش اومده که شنیدید یا دیدید یا حتی تجربه کردید که کسی بدون خوردن دارو های شیمیایی و با روش های طبیعی خود را درمان کرده است! خواص عسل طبیعی در این مورد همیشه زبانزد بوده و هست. درمان سرفه، بی خوابی، زخم های بدن، تقویت سیستم بدن، مبارزه با عفونت ها و… از خواص عسل است. اما به خاطر داشته باشیم، این خواص وقتی وجود خواهند داشت که اولا، عسل طبیعی و ارگانیک باشد، ثانیا در شرایط درستی نگهداری شده باشد.

متاسفانه بدلیل تقلب‌های زیاد و عدم آگاهی تولید کنندگان از فرآیندهای صحیح تولید عسل، کیفیت اغلب عسل‌ها مناسب نیست و خواص مورد انتظار عسل واقعی را ندارد. مصرف کنندگان نیز که به دنبال این خواص هستند، سعی می‌نمایند عسل های طبیعی کوهی یا عسل طبیعی کوهستان یا عسل وحشی خریداری کنند. به عقیده این دسته از مشتریان، تقلب و دستکاری در این نوع عسل‌ها کمتر رخ خواهد داد.

مطمئن‌ترین روش خرید عسل طبیعی یا اصل از طریق آزمایش عسل در آزمایشگاه‌های تخصصی است.

اما خوب، حالا فرض کنیم که شما یک عسل خوب و طبیعی و گرماندیده (عسل خام) و ارگانیک تهیه کردید، این عسل چه خواصی دارد؟

سعی کردم خواص اصلی عسل که توسط بشر شناخته شده رو براتون تو یک شکل گردآوردی کنم.

خواص عسل، بشکل گزینشی، در یک نگاه
نگاهی بر تعدادی از خواص پرکاربرد عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی برای پوست و صورت

برایم عجیب بود وقتی فهمیدم یک شیشه عسل طبیعی میتواند بهتر از یک کرم گران قیمت ترمیم کننده ی پوست عمل کند! پس باور نکردم! جستجو کردم و در پژوهش های به روز بین المللی مطالب شگفت آوری راجب به خواص عسل برای پوست پیدا کردم:

 • عسل میتواند آکنه، اگزما و برخی از انواع دیگر بیماری های پوستی را درمان کند!
 • از خواص عسل برای پوست، روشن کردن و درخشان کردن آن است!
 • عسل میتواند آثار به جای مانده از زخم را از بین ببرد!

چطور از خواص عسل برای جوانی پوست استفاده کنم؟

خیلی ساده! کافیه عسل طبیعی را تهیه کرده و بر روی پوست خود بمالید. همچنین در صورت خراشیدگی یا آکنه ویا… نیز میتوانید مقداری عسل را روی قسمت مورد نظر پوست خود قرار دهید و صبر کنید.

فرمول هلس لاین: بعد از شستن قسمت مورد نظر بدن با آب و صابون، به آن عسل خام طبیعی بزنید. اگر چسبندگی عسل شما را آزار میدهد، میتوانید با آب  تمیز آن را رقیق کنید تا کمتر چسبندگی داشته باشد. اکنون چندین دقیقه صبر کنید و سپس با آب محل مورد نظر را بشویید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه اختصاصی خواص عسل برای پوست مراجعه نمایید.

آلرژی دارم، عسل چه کمکی به من میتواند بکند؟

گرده گل موجود در عسل خواص جالب و بی نظیری را در خود داراست. یکی از آنها کمک به درمان آلرژی است! اگر بتوانید عسلی که در نزدیک منطقه ی زندگی خودتان بشکل طبیعی تولید میشود را پیدا کنید، و هر روز مقداری هرچند کم از آن مصرف کنید، گرده های گل موجود در عسل باعث آشنا شدن سیستم دفاعی بدن شما با گل ها و عوامل حساسیت آور گیاهی میشوند. بکشلی که بدنتان یاد میگیرد چطور نباید حساسیتی در مقابل آنها از خود نشان بدهد. این موضوع در طب سنتی از قبل بیان شده بود، که تحقیقات علمی نیز در بررسی خوردن عسل روزانه برای هشت هفته، تاثیر بسیار مثبت آن در درمان آلرژی را تایید کرده اند.

گرده گل یکی از دلایل پر خاصیت بودن عسل است.

نکته مهم: طبیعی بودن عسل برای رفع آلرژی فوق العاده مهم است! طبق تحقیقات جهانی، بیش از دو سوم عسل های فروشگاهی، حتی در کشور آمریکا، عسل طبیعی محسوب نمیشوند!. و بعضا هیچ گرده گلی در آن ها یافت نمی‌شود.

خواص عسل طبیعی برای مردان

باروری مردان و حتی بهره وری جنسی کامل زوجین در هنگام ارتباط با یکدیگر، یکی از کاربرد های مهم عسل طبیعی و ژل رویال اصل است. شاید این سوال ها براتون پیش اومده باشه.

زمان ارتباط جنسی قدرت بدنی کافی ندارم، چه کار کنم؟

قبل از رسیدن به اوج لذت انزال پیدا میکنم، چه راهی هست؟

میخواهم بچه‌دار شوم و باروری اسپرم هایم را افزایش دهم. چه کنم؟

شاید منتظر باشید یک پزشک کنار شما بنشیند و کوهی دارو به شما بدهد! یا معجونی متشکل از چندین ماده را به شما معرفی کند! اما حقیقت این است که این معجون فوق العاده را خداوند قبلا از طریق زنبور های عسل در اختیار ما قرار داده است! از عسل طبیعی استفاده کنید! و کافی است آن را باورد داشته باشیم و مصرف کنیم.

عسل برای مردان خواص بسیاری دارد

چند فرمول معتبر

فرمول تایمزنونیوز برای بهبود کیفیت نعوظ:

یک قاشق چای خوری عسل خام تهیه کنید و یک یا دو حبه سیر را له کرده و با آن مخلوط نمایید. نتیجه را ناشتا (با شکم خالی) میل  بفرمایید. برای سه تا چهارماه، هر روز این کار را تکرار بفرمایید.

فرمول افزایش قدرت جنسی میراکل ( این فرمول از محصول بین المللی میراکل استخراج شده است)

حدود یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را با کمی ‌ژل رویال ( بین یک دهم گرم تا حد اکثر یک گرم) و گرده گل و پودر زنجبیل مخلوط کنید. حدود 45 دقیقه قبل از رابطه جنسی میل نمایید. تا سبب تقویت قوای جنسی شما شود.

توجه: اگر بیماری خاصی دارید، قبل از مصرف موارد یاد شده، با دکتر خود مشورت کنید.


خواص عسل برای زنان

درمان عفونت واژن با ماست و عسل، ویا عسل تها، یکی از روش های طبیعی درمان عفونت های واژن (Yeast infection) است. درمان افونت رحم با عسل یکی از روش های طبیعی درمان عفونت رحم است.

چند دلیل مهم برای استفاده از عسل برای درمان عفونت واژن
چند دلیل مهم برای استفاده از عسل برای درمان عفونت واژن

فرمول های درمانی برای رفع عفونت زنان

قبلا از استفاده از این فرمول ها، ابتدا مطمئن شوید که اولا عسل شما حرارت ندیده و طبیعی است، و ثانیا اینکه خود شما به عسل حساسیت ندارید. (قبلا عسل میل کرده باشید یا به زخم خود مالیده باشید و عوارض حساسیتی در خود ندیده باشید.) البته حساسیت به عسل بسیار نادر است. برای درمان عفونت واژنال با عسل میتوانید از یکی از فرمول های زیر استفاده کنید:

فرمول درمانی استانداردمدیا برای رفع عفونت واژن بانوان

ابتدا واژن را تمیز کنید، سپس 2 قاشق غذا خوری عسل را با یک قاشق غذا خوری ماست ساده مخلوط کنید، ماده حاصله را بر روی واژن و اطراف آن قرار دهید، حدود 10 دقیقه صبر کنید، سپس محل مربوطه را با پارچه مرطوب پاک نمایید. این عمل را هر روز صبح، و هر شب قبل از خواب انجام دهید.

فرمول درمانی عسلی برای رفع عفونت واژن بانوان

خواص عسل برای عفونت بانوان به تنهایی نیز راه گشاست، و میتواند برای درمان مورد استفاده قرار بگیرد، بسیاری از بانوان با عفونت متوسط، گزارش داده اند که عفونت خود را با عسل درمان کرده اند.

عسل طبیعی را روی منطقه آسیب دیده قرار دهید و روی سطح آن را کامل بپوشانید. می‌توانید این کار را در حمام انجام دهید. بگذارید عسل 30 دقیقه روی منطقه باقی بماند. با استفاده از آب گرم عسل را شستشو دهید و منطقه را کامل خشک کنید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید تا علائم برطرف شوند.

شاید سایر خواص عسل برای زنان نیز برای‌تان جذاب باشد!

خواص عسل و آبلیمو

این معجون در دنیا به اکسیر سلامتی معروف شده است! یکی از دوستانم که فرزند کوچکی دارد، توانست پسر خود را با شربت عسل و آبلیمو طبیعی درمان کند! او به من گفت که پسرش چندین ماه قبل گلو درد و سرماخوردگی پیدا کرد، اما لب به دارو نمیزد! هرکاری میکردیم دارو هایش را نخورد! تا اینکه متوجه شدم به شربت عسل و آبلیمو بسیار علاقه نشان میدهد. و سرعت بهبودیش با خوردن روزانه این شربت بیشتر متعجبم کرد!

ترکیب آبلیمو و عسل در درمان کرونا هم بکار میره!

خلاصه ای از خواص شربت عسل و آبلیمو
خلاصه ای از خواص شربت عسل و آبلیمو

به کمک عسل آبلیمو نوشابه را ترک کنید!

بزارید یک رازی رو بهتون بگم، سالها بود که دوست داشتم نوشابه رو ترک کنم. ولی هیچ شربتی جای نوشابه رو نمیگرفت، تا اینکه آبلیمو عسل رو امتحان کردم. من و همسرم که بسیار اهل نوشابه بودیم، الان دیگه آبلیمو عسل میخوریم. که هم فوق العاده خوش مزه است، هم اینکه خواص بی نظیری دارد.

فرمول تهیه شربت عسل آبلیمو

یک لیوان آب گرم آماده کنید و نصف لیمو را با یک قاشق چای خوری عسل خام و طبیعی را درون آن بریزید و خوب بهم زنید. مهم است که این آب داغ نباشد چون گرمای زیاد فورا خواص عسل را ازبین میبرد و طعم آن را نیز خراب میکند.

با توجه به وجود لیمو در این شربت، خوب است که بعد از مصرف آن دندانهای خود را آب بزنید تا خراب نشوند.

باید گفت برخی از خواص یاد شده برای شربت عسل آبلیمو از نظر علم روز نیز ثابت شده است و برخی دیگر در حال تحقیق است. و تعدادی از این خواص هم در طب سنتی ایران و کشور های دیگر بسیار مورد تاکید است. تا جایی که به این معجون نام اکسیر سلامتی داده اند.

خواص عسل و دارچین

خواص متعددی برای عسل و دارچین در بین مردم مشهور است. که تعدادی از آنها توسط طب سنتی تایید شده و برخی نیز با طب نوین سازگار هستند. در اینجا تعدادی از معروفترین خواص عسل دارچین را طبق تحقیقات کمپانی ndtv بیان میکنیم.

خلاصه ای از خواص معجون عسل و دارچین

چطور عسل و دارچین را مصرف کنیم؟ فرمول های زیر بر اساس استاندارد شرکت ndtv است.

فرمول شربت دارچین عسل:

دو قاشق چای خوری عسل سه قاشق چای خوری دارچین، این دو را در مقداری آب مخلوط کنید و در طول روز، میل نمایید

فرمول بالا مخصوصا برای کاهش کلسترول مناسب است.

فرمولی برای درخشان کردن پوست (خواص عسل برای پوست)

یک قاشق چای خوری عسل خام طبیعی را همراه با یک قاشق چای خوری دارچین مخلوط کرده و بشکل خمری در آورید. سپس بر پوست خود بمالید. 20 دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم محل مورد نظر را شتسشو دهید. هفته ای یک یا دو بار از این ماسک استفاده کنید تا به امید خدا نتیجه ای مناسب بگیرید.

برای کسب اطلاع بیشتر، می‌توانید به صفحه خواص عسل و دارچین مراجعه فرمایید.

خواص عسل برای معده

بیشتر ما تجربه معده درد را داشته ایم، اما گویا زنبور های عسل به فکر معده ی ما نیز بوده اند! پزشکان سنتی از عسل برای درمان زخم معده، ورم معده و روده و… استفاده میکنند. عسل میتواند به بهتر هضم شدن غذا کمک کند و حتی درد های معده را فرونشاند. گاهی شیره معده بصورت نامتعادل ترشح میشود که عسل یکی از درمان های طبیعی آن است و ترشح را متعادل میکند.

اما جالبه بدونید تحقیات علمی‌هم این موضوع رو تایید میکنند. مقاله ای علمی‌که در ژورنال معتبر جهانی هند انتشار پیدا کرد، سه ویژگی خاص از عسل رو بیان میکنه:

 • عسل میتواند با حذف رادیکال های آزاد، برخی از انواع رفلاکس معده را درمان کند.
 • التهاب مری با عسل بهبود پیدا میکند.
 • جنس عسل طوری است که بخوبی میتواند پوشش مخاطی مری را بپوشاند و بهبود بخشد.

چگونه معده را با عسل درمان کنم؟

فرمول ژورنال پزشکی انگلستان

مصرف 5 میلی‌گرم ( حدودا یک قاشق چای خوری) عسل خام، برای کاهش سوزش معده.

فرمول هلس لاین

یک قاشق چای خوری عسل را در آب گرم مخلوص نمایید. و میل فرمایید. برای تاثیر بیشتر، ترجیها این شربت را بصورت ناشتا میل بفرمایید. بعد از آن تا چند دقیقه چیزی نخورید.

توجه: اگر به عسل آلرژی دارید، ویا دیابت یا فشار خون دارید، قبل از مصرف این دستور با پزشک خود مشورت کنید.

فرمول شیر و عسل

یک قاشق عسل را در شیر گرم هم بزنید تا خوب ترکیب شود. روزانه دو بار مصرف بفرمایید.

ترکیب شیر عسل، جزو ترکیبات چاق کننده نیز هست.

خواص عسل و سیاه دانه چیست؟

این معجون خواص کم نظیری دارد و میتواند به بهبود بیماری های زیادی کمک کند. عسل و سیاه دانه هر کدام به تنهایی خواص فوق العاده ای دارند و وقتی با یکدیگر ترکیب میشوند معجونی عالی درست میشود. در تصویر زیر خلاصه ای از خواص محبوب عسل و سیاه دانه بیان شده است.

گزیده ای از خواص معجون عسل و سیاه دانه

برپایه ی این مقاله، بیست مورد از خواص عسل و سیاه دانه خدمتتان ارائه میشود.

 • سبب تقویت سیستم ایمنی بدن است

 • برای درمان سرماخوردگی های پی در پی مفید است.

 • اگر تب بلغمی ‌و سوداوی باشد، در درمانش موثر است.

 • برای مردان مبتلا به پروستات مفید است. همچنین عفونت های ادراری را درمان می‌کند و ادرارآور است.

 •  سردرد هایی که مرتبط با مزاج سرد هستند را میتوان با این معجون بهبود داد.

 • مالیدن  معجون سیاه دانه و عسل بر پوست، برای درمان جوش های بلغمی‌مفید است. اما توجه داشته باشید که جوش های بلغمی‌بدون التهاب، زیرپوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برای جوش های قرمز و پرالتهاب نتیجه عکس خواهد داد و وضع پوستتان بدتر خواهد شد.

 • تاثیر مثبت بر دستگاه گوارش و انگل های روده داراست

 • درمانی برای نفخ معده و دل درد های ناشی از آن است.

 • میتواند برای کمک به پیشگیری و درمان زخم معده به کار برده شود.

 • برای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید هست.

 • سنگ کلیه و مثانه به کمک این معجون درمان می‌شوند.

 • در روزهای پایانی بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می‌کند. توجه داشته باشید حتما با مشورت پزشک زنان و یا  متخصص طب سنتی از این معجون استفاده کنید.

 • شیر مادران شیرده را افزایش میدهد.

 • جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان می‌کند چرا که اثر معجون سیاه دانه به مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند.

 • سبب کاهش عارضه های داروهای شیمی‌درمانی بر کلیه ها می‌شود.

 • دشمن افسردگی است.

 • مصرف یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می‌شود.

 • سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید انتی هیستامین می‌کند به همین دلیل برای درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.

 • میل جنسی را بصورت طبیعی افزایش میدهد. (مالیدن جوهر سیاه دانه بر کمر سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می‌دهد.)

 • تعداد اسپرم را بیشتر میکند و برای ناباروری های حاصل از کمبود تعداد اسپرم، درمان است.

توجه: مصرف بیش از حد سیاه دانه میتواند سبب مسمومیت و تب شود. لذا تعادل را در مصرف این دانه ی پرخاصیت رعایت فرمایید.

اطلاعات تکمیلی در خصوص خواص عسل و سیاه دانه در صفحه مربوطه در آکادمی عطارخان موجود است.

فرمول های درمانی سیاه دانه و عسل

سیاه دانه برای درمان سردرد و میگرن:

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است کمی‌عسل خالص نیز اضافه کنید). یک فنجان از این معجون دارویی را می‌توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید. با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید تا از سردرد خلاص شوید.

سیاه دانه و عسل برای درمان درد و ناراحتی های کلیوی

یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد (یعنی مانند پماد روی یک تکه پارچه تمیز) در آن قسمت از کلیه که احساس درد می‌کنید بگذارید. این عمل را روزانه یک بار و به مدت پنج روز ادامه دهید. هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن افزوده و صبح و شب یک فنجان میل کنید. این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید.

سیاه دانه برای درمان بی اختیاری ادرار:

پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل ، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب، به مدت یک هفته میل کنید.

سیاه دانه و عسل برای درمان دل‌پیچه و درد های روده ای

به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

خواص عسل کوهی چیست؟ افشای رازی تلخ

عسل وحشی یا عسل کوهی، خیلی از خواص این دو می‌شنویم! اما حقیقت این است که عسل های کوهی، هیچ خاصیت منحصر به فردی ندارند، بلکه خواص آنها به کوهی که عسل از آن گرفته شده است بستگی دارد. اگر در دامنه های کوه گیاه پرخاصیت آویشن روییده باشد، آن عسل خواص عسل آویشن را خواهد داشت. و اگر کوه نزدیک باغات مرکبات شمال باشد، طبیعتا آن عسل کوهی، معادل عسل مرکبات خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر از خواص این نوع عسل و سایر انواع دیگر، در جدول زیر بطور مختصر خصوصیات برجسته انواع عسل ذکر شده است. با کلیک بر روی هرکدام نیز می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

خواص عسل وحشی (کوهی)بهبود هضم و اشتها، درمان بیماری‌های تنفسی، بهبود سوخت و ساز بدن، بهبود عملکرد سیستم گردش خون و تقویت سیستم عصبی
خواص عسل گونبهبود عملکرد قلب، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی و تقویت سیستم ایمنی
خواص عسل آویشنبهبود گلودرد، سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، تقویت عمومی بدن، داشتن اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی، خواص ضدالتهابی، بهبود گوارش و بهبود زخم‌ها
خواص عسل کنارتقویت سیستم ایمنی، تقویت ویژه قوای جنسی، بهبود وضعیت قلب، درمان سرطان معده و استخوان و درمان بیماری‌های پوستی
خواص عسل مانوکابازسازی بافت زخم‌ها، پیشگیری و درمان آکنه، محافظت از پوسیدگی دندان، درمان گلو درد و درمان اختلالات گوارشی
خواص عسل با مومبهبود گلودرد و خشکی گلو، کمک به درمان بیماری‌های دهان و لثه، خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد، بهبود عملکرد کبد، افزایش انرژی بدن به طور طبیعی و تنظیم مناسب متابولیسم گلوکز
خواص عسل اکالیپتوسعلائم سرماخوردگی و آنفولانزا را برطرف می‌کند، به درمان‌های تنفسی و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند، فعالیت سیستم ایمنی بدن را تقویت و یبوست و ورم معده را نیز برطرف می‌نماید.
خواص عسل یونجهجلوگیری از رشد باکتری‌های مضر ایجاد کننده آکنه، زخم، اسهال و زخم معده، حاوی تعداد زیادی فلاونوئید است که در مبارزه با آسیب‌های رادیکال‌های آزاد در بدن کاملاً مؤثر است و حاوی بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکثیر باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش است که سلامت روده را تقویت می‌کند.
مختصری از خواص انواع عسل

و اما راز تلخ…

اما راز تلخ این است که متاسفانه باید گفت ارگانیک و طبیعی بودن عسل در دوره ی ما، ربطی به کوهی یا وحشی بودن آنها ندارد. چراکه افرادی که قصد سود جویی داشته باشند، در همان جنگل کندو ها را زیر نظر میگیرند، و به آنها غذا میدهند که این غذا میتواند غیر استاندارد باشد و تقریبه همه ی کار هایی که یک زنبوردار متقلب میتواند انجام دهد، آنها نیز میتوانند با آن کندو های وحشی یا کوهی انجام بدهند.

البته عبارت عسل وحشی، میتواند به معنی برداشت عسلی باشد که در صخره ها و توسط زنبور هایی تولید میشود که به هیچ وجه دخالتی توسط انسان در تولید آنها صورت نگرفته است. اما در زمان ما، چنین عسل هایی تقریبا نایاب است. چرا که برای زنبور دار صرفه ی اقتصادی ندارد. و اگر هم پیدا شود قیمت آن فوق العاده گزاف خواهد بود. اگر شخصی ادعا کند که چنین عسلی دارد، چنین ادعایی به سادگی قابل اثبات نیست.

اما خبر خوب این است که اگر شما عسل را از یک زنبوردار با وجدان و کاربلد دریافت کنید، به خواص ویژه ی عسل دست خواهید یافت! ولازم نیست عسلی بخورید که اسم کوهی یا وحشی روی آن باشد. عسلی که طبیعی تولید شود خواص بینظیری دارد که به گوشه ای از این خواص در این مقاله اشاره شد.

ملاحضات و عوارض جانبی عسل

اگرچه عسل ماده ی فوق العاده ایست، اما مانند هر ماده ی خوراکی دیگر، قبل از مصرف بهتر است به عوارض آن هم توجه شود. پس به نکات زیر توجه کنیم:

 • هرگز عسل را به بچه های زیر 2 سال ندهید. چرا که معده ی آنها توانایی کافی برای هضم عسل را ندارد. اما برای سن های بالاتر مشکلی نیست.
 • در موارد معدود، برخی افراد به برخی انواع عسل میتوانند آلرژی نشان بدهند. لذا اگر بعد از مصرف عسل احساس میکنید عوارض آلرژی شکل، مانند عطسه و سرفه و… به سراغتان آمده است، برای مصرف عسل با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر دیابت دارید، خوردن عسل بسیار بهتر از شکر است. اما باز هم توجه داشته باشید که طبیعی ترین عسل ها حتی اگر دارای ساکارز صفر هم باشند، باز هم دارای انواع دیگر قند هستند. و ممکن است بسته به نوع دیابت شما، در قند خون شما تاثیر های متفاوت بگذارد. پس اگر از طبیعی بودن عسلی مطمئن بودید، باز هم ابتدا کمی‌از آن را مصرف کنید و تاثیر آن را چک کنید.
 • اگر داروی خاصی مصرف میکنید، از پزشک خود بپرسید که آن دارو با چه چیز هایی تداخل دارد. و آن ها را مصرف نکنید.

عسل طبیعی اصل از کجا پیدا کنیم؟

عسل یکی از محصولاتی است که تقلب در آن امکان پذیر است. لذا مهم است که عسل را از جای مطمئن تهیه کنید. و اگر اهل دقت هستید، نتیجه ی آزمایش عسل ها را نیز درخواست کنید. اما آنچه مهم است این است که اگر از جایی که به آن اطمینان ندارید عسل تهیه کنید، از اصالت آن نمیتوانید مطمئن بشوید. مسئله ی دیگر شرایط نگهداری عسل است. یعنی ممکن است شخصی سالم باشد و حتی خودش زنبور دار باشد، اما چون شرایط درست نگهداری عسل را نمیداند، سبب آسیب زدن جدی به آن میشود. برای مثال  بسیاری از زنبور داران سنتی، برای زیبا تر شدن عسل طبیعی خود، به آن گرمای زیادی میدهند که این کار اگرچه عسل را زیبا تر میکند، اما خواص آن را نابود میکند و آن را تبدیل به ماده ای مضر میسازد.

فروشگاه عسل عطارخان تلاش کرده است که باکیفیت ترین عسل ها را با قیمت معقول برای شما فرآهم آورد. برای اطمینان از کیفیت عسل، علاوه بر اینکه عسل ها از تولید کنندگان مطمئن در شرایط اصولی دریافت و فرآوری میشود، عسل ها به صورت دوره ای نیز آزمایش میشوند.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

10 پاسخ

 1. چقدر جالب که عسل طبیعی اینهمه خواص داره و در عین حال تو دل طبیعت ساخته میشه، انگار یک داروی همه کاره هست. ممنونم 🙂

  1. از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید ازتون ممنونیم.

 2. اینهمه از عسل گفتید، نگفتید عسل طبیعی از کجا تهیه کنیم؟ 😡

  1. ببخشید، ولی لینک خرید عسل بالای صفحه وجود داره!

 3. اونطور که من متوجه شدم عسل برای دندون هم خوبه که این یکم عجیبه

  1. بله درسته برخی انواع عسل از پوسیدگی دندان جلوگیری میکنند ،اما این امر عجیب نیست، عسل شفای خیلی از بیماری هاست و به سلامت بدن کمک شایانی میکنه

  2. شاید در نگاه اول اینطور باشه؛ ولی با توجه به مواد موجود در عسل، این ویژگی قابل درک هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *