بهترین راه برای ذخیره عسل و راهکارهایی برای کندتر کردن شکرک زدن عسل

بهترین روش ذخیره عسل و کند شدن شکرک زدن عسل در اینجا بررسی شده است. عسل جزء اصلی بسیاری از آشپزخانه ها است و شیرین کننده مفیدی برای غذاها و نوشیدنی ها است. خبر خوب در مورد عسل این است که هرگز خراب نمی شود و ذخیره آن بسیار آسان است. حتی اگر عسل شما شروع به شکرک زدن می کند، روشهای سریع و آسانی برای بازگرداندن آن وجود دارد.

بهترین روش ذخیره عسل چیست؟ چگونه عسل را در دراز مدت ذخیره می کنید؟

عسل یکی از ساده ترین چیزهایی است که در انبار شما ذخیره می شود. به سادگی آن را در مکانی دور از نور مستقیم خورشید و در ظرفی محکم بسته نگه دارید. توصیه می شود از ظروف شیشه ای استفاده کنید.

از ذخیره عسل در ظروف پلاستیکی معمولی و فلزی خودداری کنید زیرا می تواند اکسید شود.

برای نگهداری طولانی مدت عسل، آن را در مکانی تاریک نگهداری کنید. نور خورشید باعث افزایش HMF در عسل می شود گه یک ماده مضر است.نگهداری عسل در محیط تاریک به آن کمک می کند طعم و قوام خود را بهتر حفظ کند (انگار هنوز در کندوی زنبور عسل بوده است). یک نکته کلیدی: عسل نباید در محیط باز یا در ظرف بدون درپوش قرار گیرد، زیرا سفت می شود.

آیا باید عسل را در یخچال نگهداری کنید؟

اگر نمی خواهید سفت شود نه!، لازم نیست عسل را در یخچال نگهداری کنید. در واقع، اگر این کار را نکنید، استفاده از آن بسیار ساده تر است؛ زیرا دمای سردتر باعث جامد شدن عسل می شود. عسل نیز ممکن است منجمد شود، اگرچه واقعاً نیازی نیست.

چگونه عسل را ذخیره کنید تا شکرک نزند؟

هنگامی که دمای عسل به زیر 50 درجه فارنهایت می رسد، روند شکرک زدن تسریع می شود. برای کندتر کردن فرآیند طبیعی شکرک زدن، عسل خود را در دمای اتاق، اما نه گرم تر! ذخیره کنید. علاوه بر این، عسل را در ظروف شیشه ای به جای پلاستیکی نگهداری کنید. همچنین یک درب محکم به حفظ اندک رطوبت موجود در عسل کمک می کند.

آیا خوردن عسل رُس زده اشکالی ندارد؟

خیر، خوردن عسل شکرک زده بی خطر است! اگر عسل شما در حین ذخیره سازی کدر شد یا بسیار غلیظ و دانه دار شد، نگران نباشید. این یک فرآیند طبیعی در عمل است؛ مضر نیست و هیچ نشانه ای از خراب شدن آن ندارد. حتی بیشتر، برخی از افراد ترجیح می دهند عسل خود را بصورت شکرک زده مصرف کنند، زیرا پخش آن راحت تر و بدون نشت در نان تست است.

یک قاشق عسل شکرک زده- عطارخان

چرا عسل من به سرعت شکرک می زند؟

برای اینکه بدانید چرا عسل شما به سرعت شکرک زده می شود، نوع عسل خود را تعیین کنید. آیا عسل شما فیلتر نشده است؟ دارای گلوکز زیادی است؟ خام یا گرم نشده است؟

عسل فیلتر نشده ممکن است سریعتر از عسل فیلتر شده شکرک زده شود؛ زیرا کریستالها روی گرده یا موم زنبور عسل یا هر ذره کوچک دیگری در محلول عسل بدون فیلتر شروع به تشکیل می کنند که این امر باعث ایجاد بلورهای دیگر می شود. عسل های با سطح گلوکز بالاتر از فروکتوز، بسیار سریعتر شکرک زده می شود.

شهد گلی که برای تهیه عسل استفاده می شود بر تعادل گلوکز به فروکتوز در عسل تولید شده توسط زنبورها تأثیر می گذارد. عسل شبدر، عسل اسطوخودوس و عسل قاصدک همه دارای گلوکز بسیار بالاتری هستند، بنابراین سریعتر شکرک زده می شوند. عسل اقاقیا، مریم گلی و توپلو دارای فروکتوز بیشتری نسبت به گلوکز هستند، بنابراین بسیار کندتر از دیگران شکرک زده می شوند. عسل خام با محتوای گرده بالا، سریعتر از اکثر عسل های تجاری شکرک زده می شود. دمای سرد نیز باعث ایجاد تبلور می شود.

چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برمی گردانند؟

گاهی اوقات عسل شکرک زده مطلوب است همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت. عسل شکرک زده یکی از بسیاری از اشکال است که عمدتا توسط بسیاری از زنبورداران تولید می شود. با این حال، اگر شما آن را نمی خواهید چه باید کرد؟

اگر عسل شما شکرک زده شد، می توانید به راحتی آن را مایع کنید. به سادگی شیشه را در ظرف بزرگی با آب گرم قرار دهید و در حالی که آن را به آرامی گرم می کنید هم بزنید. گرچه آن را بیش از حد گرم نکنید. اگر قندها شروع به کارامل شدن کنند، گرمای بیش از حد ممکن است طعم و رنگ را تغییر دهد. همچنین از استفاده از مایکروویو اجتناب کنید زیرا عسل می تواند خیلی زود داغ شود.

اگر دمای عسل از 37 الی 38 درجه سانتیگراد بیشتر شود، مواد مغذی خود را از دست می دهد.

مضرترین کارهایی که می توانید برای عسل انجام دهید این است که آن را در معرض حرارت قرار دهید و اجازه دهید رطوبت داخل ظرف قرار گیرد.

برای جلوگیری از وارد شدن رطوبت به عسل، مطمئن شوید که ظرف شیشه ای (شیشه همیشه بهتر است) دارای مهر و موم و درب محکم باشد و برای هر بار استفاده از قاشق خشک استفاده کنید. حتی مقدار کمی آب می تواند منجر به ایجاد مخمر و تقویت فعالیت تخمیر شود.

چه مدت می توانید عسل خام را ذخیره کنید؟

اگر به تمام نکات بالا که در اینجا مورد بررسی قرار گرفته است توجه کنید، عمر مفید عسل بسیار طولانی است. به دلیل غلظت بالای قندها، عسل یکی از پایدارترین غذاهای طبیعی است که می توانید پیدا کنید. عسل خام و گرم نشده دارای غلظت بالاتری از این قندها است، بنابراین، می تواند ماندگاری تقریبا نامحدودی داشته اگر به درستی ذخیره شود باشد .

اما در واقع عمر مفید عسل بستگی به نحوه تولید آن دارد (چه پاستوریزه باشد یا خام، بسته بندی و غیره). متوجه شده اید که تولیدکنندگان عسل تاریخ “بهترین زمان” حدود دو سال را روی برچسب بسته های عسل قرار داده اند. به گفته هیئت ملی عسل، این کار برای اهداف عملی انجام می شود؛ زیرا عسل در طول زمان تغییر می کند. با این حال، آنها توجه دارند که عسل می تواند برای دهه ها و حتی قرن ها پایدار باشد، اگر به درستی ذخیره شود.

برخی تغییرات شیمیایی طبیعی وجود دارد که می تواند باعث کِدِر شدن یا شکرک زدن عسل شود. همچنین ممکن است طعم و عطر خود را با گذشت زمان از دست بدهد؛ اما این به هیچ وجه به معنای فساد یا خراب شدن آن نیست.

منبع:

https://www.jarstore.com/best-way-to-store-honey-slow-honey-crystallization/

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *