عسل خام در مقابل عسل ارگانیک در مقابل عسل خالص

می خواهیم در مورد مزایای عسل خام بحث کنیم و بدانیم تفاوت بین عسل خام، ارگانیک و خالص چیست و چرا این نوع برای شما بسیار بهتر از انواع عسل های معمولی خریداری شده است. با توجه به هجوم انواع مختلف عسل به بازار و سردرگمی خریداران، گنجاندن عسل در رژیم غذایی ما برای استفاده از مزایای بسیار آن بسیار مشکل شده است. از این رو در این مقاله تلاش می شود سردرگمی در مورد انواع مختلف عسل را به پایان برده تا یک خریدار آگاهانه باشیم.

اما ابتدا، انواع مختلف عسل چیست؟ عسل بر اساس بافت آن می تواند عسل مایع، دانه بندی شده، خامه ای، خرد شده یا حتی شانه ای باشد. بسته به سطح فرآوری، عسل را دوباره می توان به شکل خام و پاستوریزه تقسیم کرد. عسل خام شکل اولیه فرآوری نشده است. قبل از فیلتر شدن، مستقیماً از شانه خارج می شود. دارای بالاترین ارزش درمانی است. عسل پاستوریزه پس از عملیات حرارتی و صاف کردن بدست می آید تا تبلور کند شده و شکل مایع خود را حفظ کند.

طبقه بندی دیگر عسل بر اساس منبع شهد است. عسل تولید شده توسط زنبورها که درصد معینی شهد را از یک گونه گل برداشت می کنند، به عنوان عسل تک گل طبقه بندی می شود، به عنوان مثال، عسل اقاقیا یا عسل گوَن. اما اگر بیشتر شهد از بیش از یک گونه گل تهیه می شود، این عسل چند گل (گیاه) است.

برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید به مقاله انواع عسل مراجعه نمایید.

در ادامه، عسل خام و عسل خالص را مقایسه می کنیم و معنی هر یک را توضیح می دهیم.

تفاوت بین عسل خام و خالص چیست؟

عسل خام در اصل عسلی است که پاستوریزه نشده و فیلتر نشده است. به همین دلیل، حاوی آنتی اکسیدان ها و فواید سرشار برای سلامتی است. از طرفی، در فرآیند تولید عسل خالص، هیچ گونه ترکیب اضافی به مخلوط اضافه نمی شود. این بدان معناست که نباید شامل شربت ذرت، شکر یا طعم دهنده های مصنوعی باشد. با اینکه عسل خالص هیچ گونه افزودنی ندارند، این نوع عسل می تواند پاستوریزه شود (پاستوریزاسیون تقریبا تمام مواد مغذی عسل را نابود می‌کند!). این امر عسل خام را بر عسل خالص برتری می بخشد، زیرا تمام مواد مغذی آن دست نخورده باقی می مانند.

آیا عسل خام ارگانیک است؟

یکی دیگر از سردرگمی های رایج در بین خریداران عسل این است که تصور می کنند تمام انواع عسل خام، ارگانیک هستند. همانطور که قبلاً گفته شد، عسل خام غیر پاستوریزه است که به آن امکان می دهد تمام آنزیم ها و خواص خود را حفظ کند. عسل ارگانیک از گلها و گیاهانی گرفته می شود که سموم و آفت کُشهای شیمیایی برای آن ها استفاده نشده. توجه به این نکته ضروری است که عسل خام می تواند ارگانیک باشد. عسل ارگانیک لزوماً خام نیست زیرا ممکن است فرآوری یا پاستوریزه شده باشد.

به گفته انجمن خاک، ارگانیک به معنای کار با طبیعت است. این به معنی سطوح بالاتر رفاه حیوانات، سطوح پایین تر از سموم دفع آفات، عدم استفاده از علف کش های ساخته شده یا کودهای مصنوعی و مدیریت پایدارتر محیط زیست بر روی زمین و محیط طبیعی است که به معنی حیات وحش بیشتر است.

عسل خام، ارگانیک و خالص- عطارخان

یک تولید کننده عسل تنها در صورتی می تواند نشان ارگانیک را دریافت کند که بتواند ثابت کند که همه زنبورها عسل خود را از گیاهان ارگانیک تهیه کرده اند (بدون استفاده از هرگونه آفت کش)، کاری که تقریباً غیرممکن است.

خرید عسل ارگانیک دارای گواهینامه به دلیل مقررات سختگیرانه در مورد غذای زنبور بسیار مشکل است. کندوها باید به گونه ای واقع شوند که شعاع چهار مایلی گیاهان ارگانیک و/یا زمین های زیر کشت برای تامین منبع شهد و گرده برای زنبورهای عسل حفظ شود. همچنین باید فاصله کافی بین کندوها و منابع احتمالی آلودگی مانند مراکز شهری، بزرگراه ها، مناطق صنعتی، محل دفن زباله یا کوره های زباله سوز حفظ شود.

فراهم سازی این موقعیت نسبتا دشوار است. و تعداد کمی از زنبورداران حتی در صورت تمایل می توانند استانداردهای عسل ارگانیک را برآورده کنند. از این رو، بیشتر عسل ارگانیک در مناطق با فضای طبیعی بازتر تولید می شود.

عسل خام و عسل خالص چه فوایدی دارند؟

افزودن عسل خام یا خالص به رژیم غذایی فواید زیادی دارد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که یک دوز منظم یا روزانه عسل به افزایش تعداد آنتی اکسیدان ها در بدن شما کمک می کند. آنتی اکسیدان ها در مسدود کردن رادیکال های آزاد مسئول بیماری ها و تضعیف سیستم ایمنی بدن بسیار مهم هستند. این تضمین می کند که بدن شما می تواند با بیماری های مختلف مقابله کند. به غیر از این، عسل حاوی پلی فنول است و آنها به اندازه کافی قوی هستند تا احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سرطان را کاهش دهند.

یک مقاله تحقیقاتی نشان داد که چهار قاشق غذاخوری عسل در روز برای افزایش سطح پلی فنول ها در خون کافی است. آنتی اکسیدان های بیشتر موجود در عسل نیز ممکن است فعالیت آنزیم ها را بهبود بخشد و سطح مرگ سلولی را کاهش دهد. حتی می تواند به بهبود سطح تستوسترون کمک کند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که عسل خام می تواند برای درمان زخم ها و زخم ها استفاده شود. عسل همچنین برای درمان بیماران مبتلا به سوختگی شدید استفاده می شود و ممکن است اندازه یا درد زخم های پوستی را کاهش دهد.

همچنین عسل خام احتمالا می‌تواند یک انتخاب عالی برای مقابله با مشکلات گوارشی باشد. دو قاشق غذاخوری عسل می تواند برای ایجاد این تأثیر کافی باشد.

تفاوت های بین عسل خالص، خام، طبیعی و عسل‌های موجود در سوپر مارکت‌ها

عسل خالص:

 • بدون افزودنی (حتی اگر طبیعی باشند)
 • ممکن است پردازش و فیلتر شود

عسل خام:

 • بدون مواد افزودنی یا فرآوری
 • نه گرم شده و نه فیلتر شده
 • سالم ترین شکل عسل

عسل طبیعی:

 • فاقد رنگ مصنوعی
 • بدون طعم مصنوعی
 • فاقد مواد مصنوعی
 • به احتمال زیاد پردازش شده است

عسل های موجود در سوپر مارکت ها:

 • به طور معمول در دسترس است
 • پاستوریزه
 • ممکن است حاوی قندهای اضافی باشد

هنگام خرید عسل، مهم است که اطلاعات موجود در برچسب را بخوانید و درک کنید تا تصمیم آگاهانه بگیرید. توجه شود اگر عسل برچسب ارگانیک داشته باشد، اما پاستوریزه شده باشد، به این معنی است که بیشتر مزایای تغذیه ای و ترکیبات دارویی آن از بین رفته است. بنابراین، ما اکیدا توصیه می کنیم که عسل خام فرآوری نشده را به دلیل غنای تغذیه ای و حالت غیرپاستوریزه خریداری کنید. این تضمین می کند که شما تمام مواد مغذی گیاهی را دریافت خواهید کرد که مهمترین مزایا را برای سلامتی شما فراهم می کند.

منابع:

https://beeroots.co.uk/difference-between-raw-pure-and-organic-honey/

به این نوشته امتیاز دهید

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *