اتحادیه اروپا عسل تقلبی چین را با قوانین جدید برچسب گذاری هدف قرار می دهد

زنبورداران سراسر اتحادیه اروپا از مدت ها پیش گفته اند که از مخلوط های خارجی ارزان قیمت با استفاده از شربت قند شکایت می کنند. اتحادیه اروپا قوانین برچسب گذاری مواد غذایی خود را تغییر می دهد تا مانع از انتقال مخفیانه عسل چینی شوند؛ این موضوع را وزیران کشاورزی اروپا و کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا در جلسه این هفته توافق کردند.

عسل یکی از رایج ترین محصولات تقلبی در جهان است و زنبورداران اتحادیه اروپا مدتهاست از کاهش تولید عسل در مقیاس صنعتی و بی کیفیت در چین، بزرگترین تولید کننده عسل در جهان، شکایت دارند. در چین معمول است که تولید کنندگان، عسل را با شربت قند مخلوط کنند – عملی که استانداردهای اتحادیه اروپا را برآورده نمی کند؛ اما تشخیص عسل طبیعی را دشوار می نماید.

قوانین برچسب گذاری کنونی اتحادیه اروپا برای عسل در حال حاضر مستلزم این است که برچسب کشور مبدأ را ذکر کند، اما هنگامی که عسل وارداتی به عنوان ترکیبی از عسل از کشورهای مختلف ارائه می شود، این دسته ها مبهم هستند: صرفاً با ذکر اتحادیه اروپا، غیر اتحادیه اروپا و یا عسل مخلوط.

فشار برای “دقیق و بدون ابهام” برچسب زدن مخلوط عسل به رهبری فرانسه، پرتغال و به خصوص توسط اسلوونی، سرزمین زنبورداران آماتور صورت گرفته تا از فشار ریاست خود بر شورای اتحادیه اروپا استفاده نماید تا این مسئله در دستور کار قرار گیرد.

وزیر کشاورزی اسلوونی، یوزه پودگورچک، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که یانوش وویچچوسکی، کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا، نیاز به اصلاح قوانین مربوط به برچسب گذاری را تشخیص داده است. همین امر در مورد کشورهای عضو نیز صادق است – اکثریت زیادی از آنها همچنین حمایت خود را اعلام کردند. پودگورچک افزود که کمیسیون برنامه هایی برای تهیه پیش نویس دستورالعمل تجدید نظر شده در مورد عسل دارد.

اسلوونی می خواهد کشورهای مبدأ عبارت “عسل مخلوط” را به صورت جداگانه در برچسب ها نامگذاری نمایند. جالب است که پودگورچک از چین یا هیچ کشور ثالثی نامی نبرد، اما این کشور در کنار اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان عسل به اتحادیه اروپا است و عسل تقلبی چینی سالها در موضوع بحث بروکسل بوده است، به خصوص به این دلیل که زنبورداران اتحادیه اروپا بدلیل این رقابت غیرمنصفانه (رقابت با عسل های تقلبی و مخلوط چینی) ناراضی هستند. همچنین مصرف کنندگان نیز در خرید عسل اصل فریب می خورند.

وزیر گفت برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز می خواهند برچسب جدید نشان دهد که چه مقدار عسل در ترکیب از هر منطقه استفاده شده است. عسل را می توان با افزودن شربت شکر تقلب کرد یا خیلی زود از کندوهای زنبور عسل برداشت کرد.

اتحادیه اروپا اتحادیه برای 40 درصد از مصرف عسل خود به زنبورداران خارج از این اتحادیه متکی است.

وزیر اسلوونی گفت این پیشنهاد به احتمال زیاد در دوره ریاست فرانسه در شورای اتحادیه اروپا در اوایل سال آینده نهایی خواهد شد.

منبع:

https://www.politico.eu/article/china-honey-xi-jinping-brussels-agriculture-beekeepers/

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *