انتشار ماژول NMR Honey-Profiling 3.0 در شرکت بروکر برای تست تقلب های پیچیده در عسل

شرکت بروکر آخرین نسخه از ماژول NMR Honey-Profiling خود را برای آزمایش عسل به منظور تشخیص پیشرفته تقلب، راه اندازی کرد. ماژول جدید، پایگاه داده رو به رشد را به 28000 نمونه عسل مرجع، شامل بیش از 50 کشور، 100 گونه تک گل و بسیاری از انواع چند گل، گسترش می دهد. این به تولید کنندگان و توزیع کنندگان عسل اجازه می دهد تا خلوص و منبع گیاه شناسی کشور مبدا را بررسی کرده و پروفایل های غیر معمول را برای تحقیقات بیشتر شناسایی کنند.

روش سریع و جامع Honey-Profiling 3.0، بر اساس طیف سنجی رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMR)، هویت و اصالت عسل را در یک روش قابل اعتماد و تحت اتوماسیون کامل ارزیابی می کند. این روش، طیف H-NMR نمونه عسل را تحلیل می کند و اجزای خاصی را که “اثر انگشت” منحصر به فرد آن را تشکیل می دهد، شناسایی می کند. سپس آن را با پایگاه داده مرجع عسل که با دقت انتخاب شده است مقایسه می کند. ماژول جدید NMR Honey-Profiling ، شامل نشانگرهای جغرافیایی و گونه ای دیگری است که تشخیص تقلب ها مانند وجود شربت قند یا استفاده از عسل های با قیمت پایین را بهبود می بخشد.

عسل به عنوان یک محصول غذایی با ارزش بالا، به ویژه در برابر تقلب با انگیزه اقتصادی آسیب پذیر است، این موضوع می تواند بر کل زنجیره ارزش عسل تأثیر بگذارد؛ نه تنها بر اعتماد مصرف کنندگان تأثیر می گذارد، بلکه به طور بالقوه شهرت تولیدکنندگان یا فروشندگان عسل را نیز مختل می کند. تقلب در عسل تا حدی عامل کاهش قیمت عسل خام در دهه گذشته بوده است که معیشت زنبورداران را در معرض خطر قرار می دهد. این در حالی است که قیمت عسل که از مصرف کنندگان دریافت می شود به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافته است. از این رو، استفاده از یک روش تحلیلی که قادر به تشخیص شیوه های جدید تقلب است، برای حفاظت از اصالت، یکپارچگی و قابلیت اقتصادی عسل حیاتی است و می تواند تضمین مناسبی برای خرید عسل اصل باشد.

توماس اسپنگلر، مدیر ارشد بازار راه حل های تجزیه و تحلیل مواد غذایی در Bruker Biospin، اظهار داشت:

“این فقط مربوط به شربت های قند در عسل نیست. تقلب با انگیزه اقتصادی در عسل بر دوام صنعت زنبورداری تأثیر می گذارد و کاهش مداوم تعداد زنبورداران با توجه به نقشی که زنبورها در گرده افشانی محصولات کشاورزی ایفا می کنند، امنیت جهانی غذا را تهدید می کند. NMR به عنوان یک تکنیک قدرتمند چند علامتی و غیر هدفمند، به طور فزاینده ای در سراسر جهان برای مقابله با شیوه های جدید و پیچیده تقلب در عسل مورد استفاده قرار می گیرد.”

نهادهای نظارتی جهانی، دولت ها و صنعت به سرعت پتانسیل NMR را برای مبارزه با فعالیت های کلاهبرداری، حفاظت از مصرف کنندگان و مارک ها و افزایش یکپارچگی زنجیره تامین تشخیص می دهند. به عنوان مثال، شورای بازرسی صادرات در هند آزمایش NMR را برای صادرات عسل به ایالات متحده از آگوست 2020 اجباری کرد. آژانس های دولتی در ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزلند، استونی، اسپانیا و آلمان در حال پذیرش NMR هستند. همچنین، فدراسیون انجمنهای زنبورداران – APIMONDIA – روشهای پیشرفته تر و قوی تری مانند NMR را برای آزمایش حالتهای مختلف تقلب در عسل توصیه می کند.

با توجه به نیازهای بازار، بروکر NMR FoodScreener Essential Honey را معرفی کرده است، سیستمی که فقط برای تجزیه و تحلیل عسل و متناسب با صنعت عسل طراحی شده است. این راه حل مقرون به صرفه از روش NMR Honey-Profiling استفاده می کند و به بسته بندی کنندگان عسل اجازه می دهد تا بدون نیاز به تخصص NMR برای کار با دستگاه، تجزیه و تحلیل عسل را در محل انجام دهند.

پروفسور نوربرتو لوئیس گارسیا، مشاور ارشد در NEXCO SA، آرژانتین، یکی از اولین پذیرندگان NMR FoodScreener Essential Honey، گفت: “NEXCO دارای مجموعه ای از مشتریان انتخاب شده در سراسر جهان است، که جذاب ترین گزینه ها را – از نظر تجاری – تشکیل می دهند. آنها همچنین دارای بالاترین کیفیت مورد نیاز برای عسل خریداری شده هستند. انجام آزمایش NMR هنگام فروش عسل با بالاترین ضمانت خلوص و اصالت به بازارهایی مانند اتحادیه اروپا، ایالات متحده و ژاپن ضروری شده است. “

ماژول NMR Honey-Profiling 3.0 آخرین گام در تلاش مستمر بروکر برای ارائه ابزار قدرتمند صنعت عسل به منظور حفظ تجارت پایدار و عادلانه و دفاع از شهرت عسل به عنوان یک محصول طبیعی غذایی سالم است.

 

منبع:

https://www.bruker.com/en/news-and-events/news/2021/release-of-nmr-honey-profiling-3-0-module-further-extends-sophisticated-honey-adulteration-detection.html

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *