چرا قیمت عسل مانوکا اینقدر گران است؟ (10 دلیل اصلی)

عسل دارای فواید زیادی برای سلامتی است و بسیاری از مردم تصور می کنند که عسل دقیقاً از گل ها تهیه می شود، اما تقریبا از هر نوع گیاهی می تواند تهیه شود. عسل مانوکا یکی از انوع عسل گران قیمت است که طعم و کیفیت آن بر خلاف هر چیز دیگری است. با این حال، قیمت بالای آن، اغلب مردم را از خرید منظم آن باز می دارد.

هنگام خرید عسل، باید بدانید که عوامل زیادی تعیین کننده قیمت آن هستند. بطور ویژه در ادامه این مقاله، آنچه شما باید در مورد عسل مانوکا و دلیل گرانی آن بدانید، ارائه می گردد.

چرا قیمت عسل مانوکا اینقدر بالاست؟

1. فقط در نیوزلند یافت می شود

منشاء عسل مانوکا از درخت Leptospermum scoparium است. از آنجا که این درخت فقط در نیوزلند رشد می کند، نادر است. این به این دلیل است که درخت نمی تواند در جای دیگری رشد کند؛ زیرا به آب و هوای خاصی نیاز دارد که فقط در نیوزلند یافت می شود. مطمئناً دانشمندان می توانند برای شبیه سازی درخت و پرورش آن در آزمایشگاه تلاش کنند، اما ممکن است کیفیت یکسان نباشد.

درخت مانوکا- عطارخان

از آنجا که این درخت فقط در نیوزلند می تواند رشد کند، عسلی که از آن بدست می آید بطور محدود عرضه می شود. این عرضه کم، با توجه به تقاضای زیاد برای آن، قیمت را به سمت بالا می برد.

2. برای فواید سلامتی، درجه بندی و طبقه بندی می شود

بسیاری از پزشکان و دانشمندان ادعا می کنند که عسل برای سلامتی مفید است. با این حال، همه عسل ها مراحل تست و آزمایش را برای تعیین میزان سالم بودن نمی گذرانند. این کار برای عسل مانوکا صورت می گیرد. هر شیشه عسل مانوکا به آزمایشگاه می رود و در آنجا جزییات مختلف آن را آزمایش می کنند. آنها به دنبال تعیین این هستند که عسل دارای چه ویژگی هایی است تا تعیین کنند که چه فوایدی برای سلامتی دارد.

قدرت عسل از سطح MGO آن ناشی می شود. انجمن منحصر به فرد عسل مانوکا به هر شیشه عسل یک شماره درجه بندی و شماره MGO مربوط به آن می دهد. هرچه عدد MGO بیشتر باشد، عسل قوی تر است و فواید آن برای سلامتی بیشتر است.

عسل مانوکا علاوه بر درجه بندی، فرایند دسته بندی را نیز طی می کند. وزارت صنایع دولت نیوزلند دسته هر شیشه عسل را تعیین می کند. دسته بندی اول عسل مانوکا شامل عسل های چند گل است. اگر یک شیشه عسل این طبقه بندی را دریافت کند، بدین معنی است که مقدار زیادی متیل گلیوکسال در آن وجود ندارد و سطح MGO آن پایین است. در نتیجه، عسل ارزان تر است.

دسته دوم عسل منوکا منوفلور یا تک گل است. اگر یک شیشه عسل این طبقه بندی را دریافت کند، به این معنی است که سطح MGO بالایی دارد و مقدار زیادی متیل گلیوکسال در مخلوط آن وجود دارد. از آنجا که سطح MGO بالایی دارد، فواید آن برای سلامتی بسیار زیاد است، اما قیمت آن نیز گران است.

فرایند آزمایش گسترده عسل مانوکا هزینه زیادی را به قیمت نهایی آن می افزاید که مصرف کننده باید تفاوت را پرداخت کند. این تفاوت اساساً دستمزد دانشمندان و مسئولانی است که عسل را درجه بندی و طبقه بندی می کنند.

3. هزینه هلیکوپتر

دسترسی به محل رشد درختان مانوکا دشوار است. آنها در ارتفاعات بالا قرار دارند. راحت ترین راه برای رسیدن به آنها با هلیکوپتر است. از آنجا که زنبورداران باید زنبورها را مرتباً بررسی کنند، آنها مجبورند از هلیکوپترها زیاد استفاده کنند که می تواند هزینه زیادی را در بر داشته باشد.

4. زمان کم برای برداشت

یکی از بزرگترین دلایل گران بودن عسل مانوکا این است که در زمان های کمی قابلیت برداشت دارد. در هر فصلی که درخت شکوفا می شود، برداشت کنندگان می توانند در بازه ای به اندازه دو هفته تا هشت هفته، برداشت عسل داشته باشند. خارج از آن بازه، عسل یا آماده نیست یا خوب نیست. از آنجا که این عسل بازه ی کوچکی برای برداشت دارد، فقط مقدار کمی از آن برداشت می شود و از همان ابتدا، تقاضای آن بر عرضه پیشی می گیرد.

5. شرایط آب و هوا

بسیاری عسل مانوکا را طلای مایع می دانند. این به این دلیل است که دستیابی به آن بسیار دشوار است. یکی از عواملی که بر میزان برداشت این عسل در هر فصل تأثیر می گذارد، آب و هوا است. درختان در طول فصل آسیب پذیر هستند. هوای سرد یکی از خطراتی است که برای درختان مانوکا وجود دارد. از آنجا که آنها در ارتفاع بالایی قرار دارند، دما به راحتی می تواند خیلی سرد شود. اگر هوا خیلی سرد باشد، درختان شکوفا نمی شود و زنبورها نمی توانند از آن ها استفاده نمایند.

شرایط آب و هوایی بر تولید عسل مانوکا اثرگذار است- عطارخان

یکی دیگر از عوامل مهم دیگر، بادهای شدید است. از آنجا که درختان مانوکا در ارتفاعات رشد می کنند، در معرض باد شدید قرار می گیرند. هیچ چیز نمی تواند مانع از آسیب باد به آنها شود. بادهای شدید می توانند شکوفه های آنها را قبل از گرده افشانی زنبورها از بین ببرند. این بادها همچنین زنبورها را از پرواز در اطراف باز می دارند. اگر هر یک از این شرایط آب و هوایی به مدت طولانی وجود داشته باشد، می تواند محصول را کاملاً خراب کند. این باعث کمیابی و قیمت عسل مانوکا می شود.


6. سلامت زنبور عسل

درختان تنها بخش اصلی معادله برای ایجاد عسل مانوکا نیستند. زنبورها جزء لاینفک هستند. آنها درخت را گرده افشانی می کنند و با فعالیت خود عسل می سازند. مشکل این است که زنبورها می توانند بیمار شوند. همه گونه های زنبور عسل نمی توانند در ارتفاع زیاد زندگی کنند. حتی درجه حرارت می تواند بر عملکرد زنبور عسل تأثیر بگذارد و زنبورها ممکن است بیمار شوند. در برخی از گونه های زنبورها، اگر ملکه بمیرد، کل کندو می میرد؛ اگر او بیمار شود، دیگر زنبورها نیز بیمار می شوند.

توجه به سلامت زنبورها بر قیمت عسل مانوکا اثرگذار است- عطارخان

بدون زنبورها، عسل وجود نخواهد داشت. زنبورداران سخت تلاش می کنند تا زنبورها را به درختان برسانند و بر سلامت آنها نظارت کنند. اگر ملکه جدیدی به کندو ملحق شود یا زنبورها نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند، از آنها مراقبت می کنند. برای حفظ سلامت زنبورها هزینه زیادی صرف می شود.

7. هزینه های درجه بندیUMF

اگر کسی یک شیشه عسل درجه UMF می خواهد، می تواند هزینه زیادی را بپردازد. این نوع عسل جزو گران ترین ها هستند. این به این دلیل است که UMFHA هر شیشه ای را که برای آنها ارسال می شود از نظر خلوص و کیفیت عسل بررسی می کند. پس از ارسال، سازمان یک سری آزمایشات را در مورد خواص خاص عسل انجام می دهد. سپس آنها با توجه به یافته های تحقیق خود عسل را درجه بندی می کنند. هر شیشه آرم و شماره UMF خاص خود را خواهد داشت. هر چه عدد روی شیشه بیشتر باشد، عسل خالص تر است و عسل خالص به معنای فواید بیشتر برای سلامتی است.

هزینه تمام این آزمایشات و درجه بندی های کیفیت عسل، در قیمت آن تاثیرگذار است. این هزینه ای است که مصرف کننده هنگام خرید یک شیشه عسل با کیفیت بالا باید مبلغ آن را پرداخت کند.

8. کمیابی

علاوه بر شرایط آب و هوایی، تعداد کمی درخت مانوکا وجود دارد. هر سال درختان مانوکا حدود 2800 تن عسل مانوکا تولید می کنند. این مقدار در مقایسه با 1.9 میلیون تن عسل تولیدی از سایر گیاهان، بسیار ناچیز است. این مقدار تولید کم باعث می شود که عسل مانوکا فوق العاده کمیاب باشد. با وجود کمیابی، تقاضا برای عسل مانوکا در بالاترین حد خود قرار دارد. با تلاش بیشتر افراد برای دستیابی به آن، تأمین کنندگان می توانند قیمت خود را افزایش دهند. در این شرایط، قیمت عسل مانوکا با کیفیت بالاتر باز هم افزایش می یابد، زیرا انواع با کیفیت تر حتی نادرتر از عسل مانوکا معمولی یا درجه پایین است.

یکی از نادرترین انواع عسل مانوکا، شیشه ای است که با عسل Manuka 24+ برچسب گذاری شده است. اگر تولید کننده ای کیفیت خود را به این اندازه بالا ببرد، بر روی یک معدن طلا نشسته است!

9. چندین صنعت آن را می خواهند

اگر خریداران معمولی کافی نبودند، چندین بازار دیگر خواستار شدید عسل مانوکا هستند. عسل مانوکا را در هیچ خواربارفروشی نخواهید یافت. رستوران ها جزو اولین کسانی هستند که عسل مانوکا را به دست آوردند. آنها مبلغ قابل توجهی پرداخت می کنند تا بتوانند آن را در غذاهای خود قرار دهند. انجام این کار به آنها امکان می دهد غذاهای کمیابی تهیه کنند که بتوانند با قیمت بیشتری بفروشند.

علاوه بر رستوران ها، صنعت زیبایی نیز به عسل مانوکا علاقه دارد. عسل مانوکا با درجه UMF 10+ برای استفاده موضعی ایده آل است. آنها از عسل برای تهیه کرم ها، پمادها و پودرهای مختلف استفاده می کنند که می تواند سلامت پوست فرد را بهبود بخشد. هرچه کیفیت عسل بهتر باشد، نتایج آن قوی تر است. صنعت زیبایی نیز هراسی از صرف هزینه زیادی برای خرید عسل با کیفیت بالا ندارد. با توجه به این که رستوران ها و صنایع زیبایی تا آنجا که می توانند عسل مصرف می کنند، برای خریداران مستقل چیز کمی باقی می ماند.

در نهایت، مصرف کنندگان جزء می توانند برخی از بسته های عسل مانوکای با کیفیت پایین را پیدا کنند و اگر آنها کیفیت بالاتری می خواهند، باید بودجه بیشتری برای تأمین آن داشته باشند.

10. هزینه های صادرات و هزینه های حمل و نقل

از آنجا که عسل مانوکا از نیوزلند می آید، قبل از رسیدن به سایر کشورها باید از چندین بندر و ایست بازرسی عبور کند. صادرات غذا هزینه دارد. اگرچه عسل می تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد، اما باز هم این احتمال وجود دارد که در شرایط مختلف و نادرست حمل و نقل و نگهداری، کیفیت خود را از دست دهد.

ارسال عسل مانوکا هزینه دارد- عطارخان

البته اقدامات حفاظتی برای حفظ و سالم نگه داشتن عسل در نظر گرفته شده است که این اقدامات هزینه دارد. این موضوع نیز منجر به افزایش قیمت عسل مانوکا می گردد. البته این عسل در داخل نیوزلند ارزان تر از هر نقطه دیگری در جهان خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت، هزینه حمل و نقل است. هنگامی که عسل مانوکا به سایر کشورها می رسد، باید از طریق زمین یا هوا به مقاصد خود برسد. در هر نقطه، باید از سایر بازرسی ها عبور کرده و هزینه حمل و نقل برای آن پرداخته شود. قاعده ی ساده ای است: هرچه از منبع عسل مانوکا فاصله بگیرید، گرانتر می شود.

آزمایش UMFHA برای عسل مانوکا چیست؟

چند ویژگی وجود دارد که از طریق آزمایش UMFHA عسل های مانوکا را دسته بندی می کنند. اگر خواص به خوبی در این آزمایش تایید شود، شیشه عسل یک عدد UMF بالا دریافت می کند. اگر خواص موجود نباشد، شیشه عسل تعداد UMF کمتری دریافت می کند.

در اینجا خواصی که UMFHA در عسل مانوکا آزمایش می کند آورده شده است:

1. لپتوسپرین

بسیاری از افراد سعی می کنند عسل های دیگری را به عنوان عسل مانوکا به فروش برسانند. این راهی آسان برای به دست آوردن پول زیاد است. با این حال، تشخیص تقلبی یا واقعی بودن این عسل نیز آسان است.UMFHA نشانگر ژنتیکی معروف به لپتوسپرین را آزمایش می کند. این یک عامل ژنتیکی است که فقط در درخت مانوکا وجود دارد. اگر عسل دارای این نشانگر ژنتیکی باشد، معتبر است.

2. متیل گلیوکسال

متیل گلیوکسال بیشتر با نام MGO شناخته می شود. این جزء ضد باکتریایی عسل مانوکا است که مزایای سلامتی آن را به همراه دارد. هرچه یک شیشه عسل MGO بیشتری داشته باشد، فواید آن برای سلامتی بیشتر است. این بدان معناست که تولید کنندگان می توانند آن را با قیمت بالاتری بفروشند. صنعت زیبایی به ویژه به شیشه های عسل که حاوی مقادیر بالای MGO هستند علاقه مند است.

3.DHA

در نهایت، آنها DHA را نیز آزمایش می کنند.DHA مقدار متمرکز MGO است. اگر DHA بالا باشد، آنها می دانند که عسل قوی است و کیفیت بالاتری دارد.

آیا خرید عسل مانوکا ارزش دارد؟

اگر عسل مانوکا را برای مزایای سلامتی آن خریداری می کنید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد. دانشمندان در مورد عسل مانوکا تحقیق کرده و دریافتند که حاوی خواص ویژه ای است که می تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

به طور خاص، این دارو توانسته به درمان زخم های آلوده کمک کند. ایده مالیدن عسل گران قیمت روی زخم ممکن است شما را بترساند، اما این راهکار می تواند به تسکین درد سوختگی و حتی بهبود پوست کمک کند. سایر مشکلات پوستی مانند اگزما و انواع خاصی از بثورات پس از استفاده از محصولات بهداشتی حاوی عسل مانوکا بهبود می یابد.

عسل مانوکا به کند شدن یا جلوگیری از شیوع التهاب لثه کمک می کند. از این رو می تواند سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد، بوی خوش تری به شما بدهد و به شما کمک کند دندان های خود را در دراز مدت سالم نگه دارید.

در نهایت، برخی از مطالعات نشان می دهد که عسل مانوکا می تواند رشد سلول های سرطانی را کند یا مهار کند.

سخن پایانی

باید بدانیم که قیمت عسل های با کیفیت و اصل بالاست و عسل مانوکا نیز اینچنین است؛ زیرا در جهان بسیار نادر است. این درخت فقط در یک مکان در جهان رشد می کند و شرایط آب و هوایی نامناسب می تواند مانع شکوفایی آن شود. از آنجا که عسل مانوکا دارای مزایای بسیار خوبی برای سلامتی است، صنعت زیبایی و صنعت رستوران برای بدست آوردن آن رقابت می کنند. این موضوع کمیابی عسل مانوکا را برای خریداران جزء افزایش می دهد.

منبع:

https://www.thecoldwire.com/why-is-manuka-honey-so-expensive/

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *