افزایش هزینه های زندگی عادات عسل خوری صبحانه ترک‌ها را تغییر می دهد

برای ترک‌ها، صبحانه مراسمی است که نمی‌توان آن را فراموش کرد، اما افزایش هزینه‌های زندگی اکنون مردم محلی را وادار می‌کند که کمتر برای این وعده غذایی در روز خرج کنند.

بوراک یالچین، یک کشاورز زنبوردار از استان شرقی سیواس، به شینهوا گفت: «قدرت خرید شهروندان نسبت به سال های گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این باعث تغییر عادات صبحانه آنها شده است.

یالچین بسیاری از محصولات عسل این شرکت خانوادگی را در “جشنواره صبحانه” در پایتخت آنکارا به نمایش گذاشت که اهمیت این وعده غذایی ضروری روز را حتی در مواقع بحران اقتصادی برجسته کرد.

به گفته یالچین، عسل در گذشته بخشی ضروری از صبحانه سنتی ترکیه بود، اما اکنون افزایش قیمت آن مردم را از شهد طلایی دور می کند.

این زنبوردار باتجربه گفت: به دلیل هزینه های تولید و حمل و نقل نسبت به سال گذشته قیمت عسل 300 درصد افزایش یافته است.

یکی دیگر از مواد ضروری صبحانه ترکی، زیتون، نیز در میان افزایش قیمت ها از بین می رود.

تولای زور از استان آیدین غربی که به درختان زیتونش معروف است، می گوید: در منطقه ما صبح ها 4 یا 5 نوع زیتون مصرف می کردند، اما امروزه فقط یک نوع زیتون است.

این تولیدکننده گفت: قیمت زیتون در سال گذشته بیش از دو برابر شده است و به نظر می رسد مهلتی برای تورم پایه مواد غذایی دیده نمی شود.

در واقع، هزینه‌های هر عنصر کلیدی صبحانه ترکی مانند تخم‌مرغ، شیر، عسل، سوسیس تخمیر شده گوشت گاو، کره، زیتون، نان گوجه‌فرنگی، چای و قهوه در سال گذشته افزایش یافته است.

داده های رسمی منتشر شده در اوایل نوامبر توسط موسسه آمار ترکیه نشان می دهد که هزینه های زندگی در ترکیه با افزایش 99 درصدی قیمت مواد غذایی نسبت به سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

نرخ تورم سالانه 85.5 درصد است که بالاترین نرخ تورم از سال 1998 است و بسیاری از ترک‌ها را برای گذران زندگی با مشکل مواجه کرده است.

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در ماه اکتبر «آستانه فقر» را برای یک خانواده چهار نفره 24185 لیر ترکیه (1300 دلار آمریکا) تعیین کرد، در حالی که حداقل دستمزدی که برای میلیون ها کارگر اعمال می شود در حال حاضر 5500 لیر (296 دلار) است.

بر اساس برآوردهای دولت ترکیه، تورم سالانه در سه ماهه اول سال 2023 به شدت کاهش خواهد یافت، اما تا اواسط سال در حدود 50 درصد باقی خواهد ماند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *