زنبورداران آمریکایی از آینده کسب و کار خود می ترسند

در قفسه فروشگاه های ایالات متحده، قیمت عسل در طول 10 سال گذشته تقریباً دو برابر شده است. تقاضای سرسام آور برای عسل به این معنی است که قیمت ها در ایالات متحده در طول دهه گذشته تقریباً دو برابر شده است – پس چرا زنبورداران آمریکایی برای تامین هزینه های زندگی خود به سختی در تلاش هستند؟

دیوید بردشاو تقریباً نیم قرن است که زنبوردار بوده است. او که در پاسادنا متولد شد و در دره مرکزی کالیفرنیا بزرگ شد، اولین 200 کندوی خود را در حالی که هنوز در دبیرستان بود خریداری کرد. سپس در کنار پدرش کار کرد تا اینکه هر کدام حدود 2000 کندو داشتند.

با افزایش میانگین قیمت عسل در قفسه‌های سوپرمارکت‌های ایالات متحده 8.09 دلار (6.48 پوند) در هر پوند (454 گرم) در ماه گذشته، از 4.66 دلار در ماه مه 2010، شما فکر می‌کنید که زمان رونق برای آقای برادشاو و همکارانش فرا رسیده. درعوض، علیرغم افزایش قیمت زیاد، بسیاری از آنها در آستانه نابودی هستند.

زنبورداران آمریکایی می گویند که آنها در حال مبارزه هستند. این مرد 63 ساله می گوید:

“سخت است، فروش عسل سخت است. من کار جداسازی عسل از موم را برای زنبورداران دیگر انجام می دهم و از آنجایی که آنها نیز نمی توانند عسل خود را بفروشند، در پرداخت پول به من مشکل دارند.”

زنبورداران آمریکایی در حال کار- عطارخان

“این روزها من فقط 1.25 تا 1.50 دلار به ازای هر پوند عسل دستمزد می گیرم و قیمت ها بیشتر کاهش می یابد. برای شکستن قیمت ها باید حداقل 2 دلار به ازای هر پوند دستمزد بگیرم که حدود سه سال است که اتفاق نیفتاده است.”

پس علت مشکل چیست؟

عوامل متعددی وجود دارد: از واردات حجم عظیمی از عسل ارزان‌قیمت آمریکا از خارج از کشور گرفته تا قوانین برچسب‌گذاری ناکافی، و حتی تقلب آشکار – به موجب آن عسل با مواد ارزان‌تری مانند شربت ذرت مخلوط می‌شود.

سفر به هر فروشگاه مواد غذایی ایالات متحده نشان دهنده مشکل در مورد برچسب عسل است. قفسه‌هایی با شیشه‌های عسل روی هم قرار دارند که روی آن‌ها برچسب “آمریکا درجه A” وجود دارد. بنابراین یک آمریکایی میهن پرست ممکن است فکر کند که این بهترین عسل برای خرید است. متأسفانه در واقع به این معنی نیست که عسل مورد نظر از ایالات متحده است.

اصطلاح “گرید A ایالات متحده ” دستورالعملی است که توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) برای برخی از معیارهای عسل مانند رطوبت، محتوا، رنگ و شفافیت صادر شده است. درجه B و C نیز موجود است. بنابراین یک شیشه عسل گرید A را می توان به این صورت برچسب زد و سپس گفت که مخلوطی از عسل های تعدادی از کشورهای دیگر است.

مشکل زنبورداران آمریکایی این است که می گویند نقطه سر به سر آن ها برای هر پوند عسل 2 دلار است، در حالیکه عسل خارجی را می توان با پولی ناچیز به مبلغ 81 سنت در هر پوند وارد کرد.

ایالات متحده بیش از دو سوم عسل خود را از چندین کشور وارد می کند که هند بزرگترین منبع آن است و پس از آن ویتنام، آرژانتین و برزیل قرار دارند. بنابراین افرادی که از فروش عسل در ایالات متحده سود زیادی کسب می کنند، واردکنندگان و شرکت های خرده فروشی عسل هستند، نه زنبورداران داخلی.

با این حال، نیکلاس سارگانتسون، صاحب Sunland، بزرگترین واردکننده عسل به ایالات متحده، اشاره می کند که واردات برای تامین تقاضا حیاتی است.

او می گوید: «عسل وارداتی، به طور کلی، حجم زیادی دارد زیرا مصرف در اینجا بیش از 500 میلیون پوند (227 میلیون کیلوگرم) [سالانه] است و تنها 150 میلیون پوند در داخل تولید می شود.

در حالی که واردات و فروش عسل خارجی در ایالات متحده در صورت ذکر منشاء کاملاً قانونی است، در برخی موارد کشور یا کشورهای مبدأ می توانند به طور غیرقانونی مخفی شوند یا برچسب اشتباه داده شوند. عسل همچنین ممکن است مخفیانه در آن تقلب شده باشد، یا با شربت ذرت یا سایر مواد ارزان‌تر، به صورت عمده مخلوط شده باشد.

زنبوردار هندی- بیشتر عسل وارداتی آمریکا از هند تامین می گردد- عطارخان

Sweetwater Science Labs، یک آزمایشگاه مستقل تست در میسوری، می‌گوید که تقریباً 35 تا 40 درصد از آزمایش‌های عسلی که توسط مصرف‌کنندگان انجام شده است در 18 ماه گذشته یا تقلبی بوده است، یا با منشأ نادرست یا کیفیت پایینی داشته است زیرا بیش از حد فرآوری شده است: مانند داغ شدن بیش از حد

جیمز گاونیس، شیمیدان ارشد در Sweetwater، می گوید: “من درخواست های آزمایشی بیشتری را برای تأیید منشاء عسل، [نه فقط از سوی مصرف کنندگان] بلکه حتی از تولیدکنندگان و بسته بندی های کوچکتر که منشا محصولات رقیب را آزمایش می کنند، مشاهده کرده ام.”

اتهامات کلاهبرداری، تجارت عسل ایالات متحده را برای دهه ها تحت فشار قرار داده است و میچل واینبرگ، مدیر اجرایی آژانس تشخیص تقلب در مواد غذایی، Inscatech، می گوید که اوضاع مانند همیشه بد است. من در 10 سال گذشته تحقیقات متعددی در مورد عسل انجام داده‌ام و با قاطعیت می‌توانم بگویم که مشکل تقلب در عسل امروزه هنوز بسیار زیاد است.

یک شیشه می تواند بگوید “درجه ایالات متحده A”، اما سپس با حروف کوچک نشان می دهد که عسل از کشورهای دیگر است.

مشکل صنعت عسل ایالات متحده در برخورد با این همه این است که این بخش تا حد زیادی به خودی خود تنظیم می شود، با نظارت بسیار کمی از سوی دولت.

مایکل رابرتز، مدیر اجرایی مرکز قانون و سیاست مواد غذایی رزنیک در دانشکده حقوق دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس، می گوید که دولت باید اقدامات بیشتری را برای نظارت بر بخش عسل ایالات متحده انجام دهد.

او می‌گوید: «هماهنگی کافی بین سازمان‌های دولتی برای کنترل تقلب عسل وجود ندارد، به نحوی که آن را مؤثر کند».

این عدم هماهنگی به سرعت زمانی آشکار می شود که از وزارت کشاورزی آمریکا پرسیده شد که آیا سیستم درجه بندی عسل آن باید تقویت شود یا خیر. این سازمان به بی‌بی‌سی پاسخ داد که “مسئولیت کلی برچسب‌گذاری مواد غذایی بر عهده FDA [سازمان غذا و داروی ایالات متحده، که بخشی از وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده است] است.”

پاسخ آن زمانی که از آن پرسیده شد که در مورد مشکل عسل تقلبی چه می کند، مشابه بود: “باز هم این در نهایت در حوزه اختیارات FDA است.”

سخنگوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) گفت که این سازمان “هیچ مقرراتی برای برچسب زدن کشور مبدا ندارد.” در عوض گفت که این موضوع مربوط به USDA است.

با این حال وی در مورد تقلب عسل افزود: “سازمان غذا و داروی برچسب گذاری محصول و اظهارات و اظهارات بیان شده در آن را به صورت موردی در نظر می گیرد. [و] تمامی اظهارات روی برچسب مواد غذایی باید صادق باشد و گمراه کننده نباشد.”

به گفته ران فیپس، از فدراسیون بین المللی انجمن های زنبورداران، مشکل ورود عسل خارجی تقلبی به ایالات متحده بزرگترین مشکل است.او می گوید:

واقعیت این نیست که زنبورداران آمریکایی غیررقابتی هستند. مشکل اینجاست که کشورهای دیگر از ابزارهای تولیدی استفاده می کنند که امکان تولید مقادیر زیادی عسل تقلبی را فراهم می کند که هزینه های تولید آن بسیار پایین است.

دیوید برادشاو می گوید که دولت ایالات متحده باید کارهای بیشتری برای محافظت از این صنعت انجام دهد. او همچنین امیدوار است که شاهد اجرای قوی‌تر برای محافظت از زنبورداران آمریکایی در برابر عسل تقلبی یا عسلی باشد که تلاش می‌کند کشور مبدا خود را پنهان کند، که هر دو قیمت‌ها را کاهش می‌دهند. کریس هیات، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان عسل آمریکا، می گوید که باید کاری کرد. او می‌گوید: «ما برای ادامه کسب‌وکارمان به قیمت مناسبی نیاز داریم. “این یک مشکل جدی است.”

همانطور که در این مقاله دیدیم، معضل تولید عسل تقلبی، اثرات منفی گسترده ای بر صنعت زنبورداری خواهد داشت. از سویی دیگر، خرید عسل طبیعی برای مصرف کننده نهایی نیز دشوارتر خواهد شد. تنها راه جلوگیری و مقابله با این موضوع، استفاده از تکنولوژی های جدید برای تشخیص عسل های تقلبی از طبیعی است تا بتوان به سرعت متوجه انواع جدید تقلب -که به سادگی با روش های تشخیصی گذشته قابل درک نبودند- شد.

منبع:

https://www.bbc.com/news/business-53149367

به این post امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *